Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
CUMHURBAŞKANI AKINCI'DAN YENİ AÇIKLAMA
CUMHURBAŞKANI AKINCI'DAN YENİ AÇIKLAMA
Guardian'ın sorularını cevapladıktan sonra konuyu irdelemeden sadece siyasi linç adına Cumhurbaşkanı Akıncı'ya karşı Türkiye medyasında siyasi linç kampanyası başlatıldı.
10 Şubat 2020, 08:46
 
KKTC'de 26 Nisan'da gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri için tekrar adaylığını açıkladıktan 48 saat sonra İngiliz Guardian Gazetesine mülakat veren Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, başta Cumhurbaşkanı Erdoğan iktidarı,MHP lideri Devlet Bahçeli olmak üzere ,Erdoğan hükümetini destekleyen medyanın da hedefinde.
 
Guardian'ın sorularını cevapladıktan sonra  konuyu irdelemeden sadece siyasi linç adına Cumhurbaşkanı Akıncı'ya karşı Türkiye medyasında siyasi linç kampanyası başlatıldı.
 
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti cumhurbaşkanı Akıncı'ya karşı medya destekli itibar suikastına girişildi.
 
Mustafa Akıncı yeni bir açıklama yaptı.
 
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Guardian'a verdiği mülaktta sorulan soru üzerine ,Kırım benzeri bir ilhak senaryosunun korkunç olduğunu ve bunun Kıbrıs Türklerinin olduğu gibi, Türkiye’nin de yararına bir gelişme olmayacağını belirttiğini ifade ederek, "KKTC’yi asıl ortadan kaldıracak senaryo da budur. İlk defa söylemediğim bu sözlerimin de arkasındayım; çünkü Kıbrıs Türk halkının gerçek duygu ve düşüncesi budur" dedi.
 
image
 
Cumhurbaşkanı Akıncı’nın konuyla ilgili açıklaması
 
"Guardian Gazetesi’ne verdiğim demeç, 5 Şubat’ta düzenlediğimiz etkinlikte söylediklerimin benzeridir. Buna karşı sergilenen saldırganlığın nedenlerini tahmin etmekle beraber, çok temelsiz ve seviye yoksunu olarak nitelendiriyorum.
 
Mesele hiç karmaşık değil, nettir: Kıbrıs Türk halkı çok büyük bir oranda Rum tarafına azınlık olmayı ya da Türkiye’ye sürekli bağımlılık ilişkisi içinde yaşamayı istemiyor. Kendi kendini yöneten, kendi kendine yeten, kendi kurumlarında gerçek manada söz sahibi olan bir yapıyı özlüyor. Elbette özellikle ekonomi ve diğer alanlarda başarmamız gerekenler olduğu da kuşkusuzdur. 
 
Toplumumuz ilhak olasılığını ise asla benimsemiyor. Böyle bir halkın seçtiği lider olarak, Kırım ile ilişkilendirilerek sorulan soruya verdiğim cevap başka ne olabilirdi ki?
 
Evet, Kırım benzeri bir ilhak senaryosunun korkunç olduğunu ve bunun Kıbrıs Türklerinin olduğu gibi, Türkiye’nin de yararına bir gelişme olmayacağını belirttim. KKTC’yi asıl ortadan kaldıracak senaryo da budur. İlk defa söylemediğim bu sözlerimin de arkasındayım; çünkü Kıbrıs Türk halkının gerçek duygu ve düşüncesi budur.
 
Esas olan KKTC’nin iki eşit kurucu devletten birine dönüşerek federal çatı altında ve uluslararası hukuk içinde hak ettiği saygın yeri almasıdır. Bu çabaya destek olunması gerekir. Böylesi bir Kıbrıs, kuzeyi ve güneyi ile Türkiye’ye dost bir coğrafya olur. Bu da herkesin yararınadır. 
 
FEDERAL DÜZEN ARAYIŞIMIZ SÜRECEK
 
“Kıbrıs Türk’tür Türk Kalacaktır” siyaseti 1950’lerin sloganıdır. Gerçek durumla ilişkisi yoktur. Kıbrıs’ta yaşayan farklı toplumlar vardır ve barış içinde yaşayacakları federal bir düzen arayışı sürmektedir.
 
Kıbrıs Türk halkı Atatürk ilkelerine bağlı, laik ve demokratik, hoşgörü ve barış kültürünü içselleştirmiş bir halk olarak çağdaş Avrupa değerlerinde bir yaşam için mücadelesini sürdürmek istiyor. Bu mücadeleye ancak saygı duyulur, saldırı yapılmaz.
 
Düzeyimi koruyarak vereceğim cevap budur. Yapılan bazı açıklamalarda istendiği gibi asıl cevap, elbette halkın vereceği cevaptır.".
 
Şeffaf Gazete

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 SORUN SİSTEMDE Mİ? KÜLTÜRDE Mİ? Emre Alkin
Av. Remzi Kazmaz Av. Remzi Kazmaz
 KÜRESEL ISINMA VE KÜRESEL İSYAN
Süleyman Yıldız Süleyman  Yıldız
 AKLIM BOSNA'DA KALDI
Cansu Aksoy Cansu Aksoy
 FARKLILIKLARI İLE GÜNEY KORE
Engin Ertem Engin Ertem
 GÜVENLİ TATİL ROTASI 'KIBRIS ''
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 ŞÖHRET

SİTE ANKET

HANGİ TAKIMI TUTUYORSUNUZEN ÇOK OKUNANLAR