Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Engin Ertem

Engin Ertem
KENTSEL DÖNÜŞÜM SEKTÖRÜN CAN SİMİTİ
16 Şubat 2024, 14:42
 
2023’te yaşanan deprem, inşaat maliyetlerindeki artışlar, döviz kurundaki gelişmeler, seçim ve enerji maliyetleri, tüm bunlar sektörü olumsuz etkiledi.
 
Uzun dönemli verilerde Türkiye genelinde ipotekli satışların payı yüzde 30 civarında iken, 2023 sonu itibari ile bu oran yüzde 10’un altına düştü.Buradan konut kredilerinin gayrimenkul satışlarındaki finansman rolünün oldukça azaldığını anlıyoruz.
 
2024 yılında söz konusu durumun devam etmesi halinde inşaat sektörünün eski parlak günlerini yakalaması zor görünüyor. Diğer yandan kentsel dönüşüm, 2024 yılında inşaat sektörünün en önemli gündem maddesi olmaya devam edecek gibi görünüyor. 
 
Kentsel dönüşümün 2024 yılında inşaat sektörünün en önemli gündem maddesi olmaya devam edeceği çok net görülmekte.
Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre,  Türkiye genelinde konut satışları Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17,8 azalarak 80 bin 308 oldu. Yabancılara yapılan konut satışları Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 50,5 azalarak 2 bin 61 oldu. Bu rakamlar, Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik ve siyasi koşulların konut sektörüne yansımasını çok net bir şekilde ortaya koyuyor.
 
DURGUNLAŞAN EKONOMİ KONUT SATIŞLARINI OLUMSUZ ETKİLEDİ
Konut alıcılarının talebi, yüksek faiz oranları, enflasyon, döviz kurları nedeniyle ciddi şekilde düşmüş görünüyor. Konut üreticileri de maalesef maliyetlerini karşılayabilmek için fiyatlarını artırmak zorunda kalıyor.  Bu da haliyle konut satışlarını daha da olumsuz etkiliyor.  Durgunlaşan ekonomi de konut satışlarını olumsuz etkileyen faktörlerden biri. Böyle olunca ekonomideki genel yavaşlama, insanların yatırım amaçlı konut alımlarını azalttı.
 
İNŞAAT SEKTÖRÜ İÇİN YENİ ADIMLAR ATILMALI
Konut sektörünün canlanması için acil önlemler alınması gerekiyor. Öncelikle faiz oranlarının düşürülmesi, konut kredisi imkânlarının artırılması, vergi indirimleri ve teşvikler sağlanması gerekiyor. Ayrıca yabancı yatırımcıların konut almasını kolaylaştıracak düzenlemeler yapılması, konut stokunun eritilmesine katkı sağlayacaktır.image
 
KONUT SEKTÖRÜ KENTSEL DÖNÜŞÜM İLE AYAKTA KALIYOR
Ayrıca, kentsel dönüşümün konut sektörü için büyük bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Şu anda başta büyükşehirler olmak üzere konut sektöründe canlılığı neredeyse kentsel dönüşüm projeleri sağlıyor. Kentsel dönüşüm, hem deprem riski taşıyan eski ve sağlıksız konutların yenilenmesi hem de şehirlerin daha modern, yeşil ve yaşanabilir hale gelmesi için önemli bir adım. Kentsel dönüşümü, hem konut talebini hem de konut kalitesini artıracak bir süreç olarak görüyorum. Biz BAKYAPI olarak, kentsel dönüşüm projelerine büyük önem veriyor ve bu alanda yatırım yapmaya devam ediyoruz. Kentsel dönüşüm, hem ülke hem de sektör için bir kazan-kazan durumu yaratacaktır. 2024 yılı konut üretiminde kentsel dönüşüm projelerinin daha da öne çıkacağına inanıyorum.
 
KONUT SEKTÖRÜ ÜLKE EKONOMİSİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ
Konut satış rakamları, konut sektörünün performansını ve ekonomik durumu yansıtan önemli bir göstergedir. Konut sektörünün canlılığı, diğer sektörleri de olumlu yönde etkiler. Bu nedenle, konut sektörünün sorunlarının çözülmesi ve desteklenmesi, ülke ekonomisinin büyümesi ve kalkınması için hayati önem taşımaktadır.
 
image
 
Engin Ertem - Gayrimenkul Uzmanı

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 REZAN EPÖZDEMİR'DEN TARİHİ FLORYA UYARISI
Engin Ertem Engin Ertem
 ARAZİ YATIRIMI İÇİN DOĞRU VE YANLIŞLAR
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 KONUT ALMAK ŞİMDİ DAHA ZOR OLDU
Cansu Aksoy Cansu Aksoy
 AİLE MAHKEMELERİNİN DİKKATİNE!
Av. Remzi Kazmaz Av. Remzi Kazmaz
 AKBELEN ORMANLARI VE PARİS İKLİM ANLAŞMASI
Süleyman Yıldız Süleyman  Yıldız
 AKLIM BOSNA'DA KALDI

SİTE ANKET

TÜRKİYE'DE EN BÜYÜK SORUN NEDİR ?
EN ÇOK OKUNANLAR