Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KONUK KOLTUĞU

KONUK KOLTUĞU
FENOMEN KARDEŞLERE GİZLİ KASA İDDİASI
8 Kasım 2023, 11:02
 
Candan kardeşler için gizli kasa iddiası
Başsavcılığa yapılan suç duyurusuna göre; Bahar ve Nihal Candan kardeşler, çok sayıda kişiyi dolandıran bir suç örgütünün mensubuydu. 26 Eylül 2023’te yapılan suç duyurusunda 3 şikâyetçi ve 25 mağdur yer aldı.
 
Candan kardeşler lüks hayatlarını sosyal medya hesaplarında sık sık sergiliyor.
Türkiye’nin sürüklendiği kara para ve soygun düzeninde gizli saklı kalmadı. Artık yeraltı dünyası sahnede, hatta en önde. Fenomenlerin sosyal medya hesaplarında kara para servetleri sergileniyor, nasıl olsa kimse hesap sormuyor. Dilan ve Engin Polat çiftinin akıl almaz servetiyle bir perde açıldı.
          image
 
Artık magazin dünyasında bile Türkiye’nin sürüklendiği karanlık var. Ülkenin dönüştüğü bataklık yeni nesil ünlülerin gösterişli hayatlarından fışkırıyor.
 
Ünlü olmak için yetenek ya da zekâ gerekmeyen bu dönemi en iyi anlatan portrelerin başında Bahar ve Nihal Candan kardeşler geliyor. Televizyondaki absürt moda programlarına katılıp ‘aptal’ rolüyle fenomene dönüştüler.
 
Son örnek ; Candan kardeşler
Özellikle Bahar Candan’a ‘sıfır zekâ’ sergilediği performanslar ün getirdi.  Zaten kardeşi Nihal de aynı tür programlarda aynı yoldan geçmişti ve bir ikiliye dönüştüler. Sosyal medya hesaplarında yüz binlerce takipçi edindiler.
 
Diğer fenomenler gibi sayfalarında lüks, gösterişli hayatlarını sergilemeye başladılar. Lüks spor otomobiller, dünyanın farklı ülkelerinde lüks otellerdeki tatiller, çok pahalı kıyafetler, partiler…
 
Dilan ve Engin Polat olayından sonra onların da görgüden uzak,abartılı, şaşalı hayatı sorgulanmaya başlandı.
 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan bir suç duyurusuna göre; Bahar ve Nihal Candan kardeşler, Sazan Sarmalı yöntemiyle çok sayıda kişiyi dolandıran bir suç örgütünün mensubuydu. Hatta suç duyurusunda Nihal Candan’ın çete liderinin sevgilisi, Bahar Candan ile birlikte örgütün gizli kasası oldukları iddia edildi.
 
KARS’A UZANAN SAZAN SARMALI
26 Eylül 2023 tarihinde yapılan suç duyurusunda 3 şikâyetçi ve 25 mağdur yer aldı. İddiaya göre; İstanbul’da kliniği olan Kars doğumlu Doktor Refik E. E., Hacı İsrafil S. isimli tanıdığına WhatsApp’tan araç listesi gönderdi. Bu araçların batık şirketlerden el konulan filo araçları olduğunu ve TMSF’nin, vergi dairelerinin piyasadan yüzde 30-40 daha ucuza sattığını söyledi.
 
Dolandırıcıların senaryosuna göre; bir kişi en fazla üç araç alabiliyordu.
Bunun için bir şirket kurulmuştu ve araç satın almak isteyen kişilerden yüzde 10 hizmet bedeli alınıyordu. Araç satın almak isteyen kişi 21 gün önce paranın tamamını göndermeliydi. Şirket takas da kabul ediyordu. İddiaya göre; Hacı İsrafil S., Ekim 2022’de 1.5 milyon TL’lik bir araç için ismini yazdırdı. Doktor olduğu için güvendiği Refik. E.E.’ye paranın tamamını gönderdi.
 
Bir hafta sonra Doktor Refik E. E., “Otomobilin hazır gel, teslim al” diyerek onu çağırdı. İstanbul’a gelen Hacı İsrafil E., burada şirketin sahibi olarak Kaan Hamzaoğlu isimli kişiyle tanıştırıldı. Lüks lokantalardaki akşam yemekleri ve otellerdeki toplantılarla gözü boyandı.
Hacı İsrafil S.’nin ifadesine göre; araç alım satım işinin yılbaşına kadar süreceği ve herkesin büyük para kazanabileceği anlatılmıştı. Hacı İsrafil S.’ye çok fazla çevreye duyurmadan, yakınındaki kişileri araç almaya ikna etmesi teklif edildi. Bunun karşılığında komisyon verilecekti.
 
Hacı İsrafil S.’nin Kars’taki akrabaları ve arkadaş çevresinden çok sayıda kişi araç satın almak ve takas için ismini yazdırdı.
İlk dönemde araçlar sorunsuz teslim edildi ve güven tesis edildi. Aslında talebin artması ve vurgun yapılacak para hedefine ulaşılması bekleniyordu. Bu sırada 20’yi aşkın talep geldi, bazıları otomobillerini ve evlerini takas için şirkete devretmişti.
 
YEMEKTE BAHAR CANDAN VARDI
Bu sırada Hacı İsrafil S. ile birlikte Ömer K., Nesim A. sarmalın içine girmişti. Takas yaparak önce araçlarını almışlar daha sonra yeni araçlar için isim yazdırıp paraları göndermişlerdi. İfadelerine göre; şirket yöneticisi olduğunu söyleyen Kaan Hamzaoğlu ile İstanbul Etiler, Bebek gibi semtlerdeki lüks lokantalarda yemek yerken doktor, avukat ve polis olduğunu söyleyen kişiler olduğu iddia edildi.
 
Suç duyurusuna göre şikayetçi Hacı İsrafil S., Etiler’deki Tepsi Et Lokantası’ndaki bir yemekte Kaan Hamzaoğlu ve Dr. Refik E.E.’nin yanı sıra moda programlarıyla ünlenen ve sosyal medyada gösterişli hayatını sergileyen Bahar Candan’ın olduğunu söyledi.
 
Hacı İsrafil S. ve diğer şikayetçi Ömer K. bir başka yemekte ise Bahar Candan’ın ablası olan sosyal medya fenomeni Nihal Candan ile tanıştıklarını anlattı. Ayrıca organizasyondaki kişiler suç örgütü lideri Ümit Saral’ın da bu işini içinde olduğunu öne sürmüştü.
 
Artık çete, Sazan Sarmalı’nı toplamak için beklediği noktaya gelmişti.
Çete üyeleri, otomobilleri teslim etmedi, teslim edilen bazı otomobiller trafikte durduruldu ve bu araçların bir kiralama şirketine ait olduğu ortaya çıktı. Çete üyeleri telefonlarını değiştirerek ortadan kayboldu. Suç duyurusuna göre; sadece Kars’tan 20’yi aşkın mağdur toplam 30 milyon TL dolandırılmıştı.
 
ARANAN ÇETE LİDERİ LÜKS LOKANTALARDAYMIŞ
Suç duyurusuna göre; şikâyetçiler paraların ve otomobillerin peşine düştüğünde kendisini ‘Kaan Hamzaoğlu’ olarak tanıtan kişinin asıl adının Onur Apaydın olduğunu öğrendi.
 
Onur Apaydın daha önce bir Sazan Sarmalı Operasyonu ile gündeme gelmişti.
İstanbul Küçükçekmece Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede örgüt yöneticisi olmakla suçlanan Onur Apaydın’ın aynı yöntemle 54 kişiyi dolandırdığı iddia ediliyordu. 54 kişi dolandırmaktan 1088 yıl hapsi istenen Onur Apaydın yakalanmamıştı.
 
AKTİF ROL OYNADILAR
Suç duyurusunda; fenomen Nihal Candan’ın Onur Apaydın’ın sevgilisi olduğu iddia edildi. Ayrıca şöyle denildi:
 
“Müvekkillerimiz bu ticarete girdikten birkaç ay sonra Bahar Candan Instagram hesabından bir sabah hesabına 12 milyon TL aktarıldığını paylaşmıştır. Kendisinin de kandırıldığına dair algı yaratmaya çalışmıştır. Ancak kendisi ve kız kardeşi Nihal Candan organize suç örgütünün gizli kasasıdır… Hedef mağdurlara güven telkin etmek edilmesi amacıyla doktor, avukat, polis, sosyal medya fenomeni Bahar Candan-Nihal Candan gibi birçok tanınır isimler aktif rol oynamaktadır.”
 
YÜZ MİLYONLARCA LİRALIK VURGUN
Bu sırada parasını isteyen ve çeteye ulaşabilen mağdurlar iddiaya göre tehdit edildi. Onur Apaydın bir süre sonra başka bir suçtan yakalanarak İstanbul Paşakapısı Cezaevi’ne konuldu. Küçükçekmece’deki Sazan Sarmalı davasında ise 25 Mayıs 2023 günü tutuklandı.
 
Küçükçekmece’de 54 mağdur ile başlayan davada şikâyetçi sayısı aylardır artıyor. Paralarının ödeneceği söylenerek oyalanan bazı mağdurlar artık umudunu kaybedince suç duyurusunda bulunuyor. Bu soruşturmalar Küçükçekmece’deki dava ile birleştiriliyor.
 
Davadaki şikâyetçi sayısı Adana, Sivas gibi illerden yeni başvurularla 67’ye çıktı. Bu son suç duyurusuyla Sazan Sarmalı’na düşenlerin sayısı 100’e yaklaşacak. Sadece Kars’ta 30 milyon TL’lik vurgun yapan çetenin yüzlerce milyon TL’ye çöktüğü tahmin ediliyor.
 
İstanbul’dan Kars’a uzanan Sazan Sarmalı’nda bulunan ve şikâyetçi olan kişiler de araç alımına insanları ikna etmişti. Kendilerinin de tuzağa düştüğünü iddia ediyorlar ama onları suçlayanlar da var. İstanbul Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlarla Mücadele Bürosu, suç duyurusundan sonra soruşturma başlattı. Bu soruşturma iddiaların doğru olup olmadığını ortaya koyacak. Belki de milyonlarca kişinin gözleri önündeki şaşalı hayatlardan kirli paralar fışkırmaya devam edecek.
 
Timur Soykan - BİRGÜN

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 REZAN EPÖZDEMİR'DEN TARİHİ FLORYA UYARISI
Engin Ertem Engin Ertem
 ARAZİ YATIRIMI İÇİN DOĞRU VE YANLIŞLAR
Cansu Aksoy Cansu Aksoy
 AİLE MAHKEMELERİNİN DİKKATİNE!
Av. Remzi Kazmaz Av. Remzi Kazmaz
 AKBELEN ORMANLARI VE PARİS İKLİM ANLAŞMASI
Süleyman Yıldız Süleyman  Yıldız
 AKLIM BOSNA'DA KALDI
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BİTMEYEN TUTKUDUR SEVENİNE BODRUM

SİTE ANKET

TÜRKİYE'DE EN BÜYÜK SORUN NEDİR ?
EN ÇOK OKUNANLAR