Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Av. Remzi Kazmaz

Av. Remzi Kazmaz
KÜRESEL ISINMA VE KÜRESEL İSYAN
23 Temmuz 2020, 23:19
 
İnsanlık, fazla değil bir kuşak sonra küresel ısınmanın çok vahim sonuçlarını yaşayacak; yüz milyonlarca insan kuraklık, susuzluk ve açlıktan kırılacak, zorunlu göçler ve savaşlar kaçınılmaz hale gelecek?
 
Ürkütücü gerçek budur, fakat ne yazık ki, insanlığın büyük bir bölümü, onları bekleyen yakın ekolojik felaketlere karşı duyarsızdır. Elbette bu '' anlaşılır '' bir şeydir. Aç insan birkaç gün sonrasını bile düşünemez; onun için açlığı gidermek her şeyden önemli bir meseledir. İşsiz bir insan için de durum böyledir. İnsanlığın büyük bir bölümü, hemen şimdi çözüm isteyen bu günün sorunlarıyla kuşatılmış vaziyettedir.
 
Soru şudur; kendi yarınıyla bile ilgilenemeyecek denli kuşatılmış insanlığın 'duyarsızlığı ' bir yana, kendilerini 'dünyayı değiştirme' işiyle vazifelendirmiş küresel isyancılar ( komünist - devrimci güçler )  sistemin satın almayı başaramadığı bilim insanlarınca neredeyse bir feryat düzeyinde ifade edilen bu yakın ekolojik felaket gerçeğiyle ne kadar ilgilidirler?..
 
Sorunun yanıtı açıktır; küresel isyancılar, yakın bir gelecekte, yalnızca emek insanlarının değil, bütün insanlığın temel meselesi haline geleceği kesin olan küresel ısınma ile yeterince ilgili değiller. Ve bu, en az meselenin kendisi kadar vahim bir durumdur.
 
Küresel ısınmanın belirleyici nedeni hakkında neredeyse ortak bir dil kurulmuştur. Küresel ısınma, sanayinin ihtiyaç duyduğu enerjiyi fosil yakıtlardan elde edenlerce atmosfere salınan gazların sera etkisi yaratması ve böylece dünya yüzeyindeki sıcaklığın artmasıdır.
 
İnsanlığın geleceğini karartacak olan küresel ısınmanın müsebbipleri de, üretim ve tüketim süreçlerinde, güneş, rüzgar ya da su gibi çevre dostu enerji kaynakları yerine, petrol, kömür ve doğal gaz gibi fosil yakıtları tercih eden kapitalist haydutlardır.
 
TEHLİKE HIZLA YAKLAŞMAKTA
 
Ekolojik dengeyi altüst ederek kendi geleceklerini de tehdit ettiklerini anlamaya başlayan kapitalizmin sözcüleri, küresel ısınmanın, acil önlemler alınmazsa, on yıl sonra insanlığı geri dönüşü olmayan bir büyük felakete sürükleyeceği gerçeğini dillendirmeye başladılar.
 
BM'nin Şubat 2007 tarihli itiraf niteliğindeki raporun göre küresel ısı artışının artı iki dereceye çıkmasının önüne geçmek için karbon emisyonlarını azaltmaya dönük bağlayıcı kararlar alınmasını amaçlıyordu.
 
Ne var ki, insanlığın başına küresel ısınma belasını da musallat eden kapitalist asalakların çıkar hesapları yüzünden Kopenhag zirvesi fiyasko ile sonuçlandı.
 
Tehlike hızla yakınlaşmaktadır, Birleşmiş Milletler'in tarihli itiraf niteliğindeki raporuna göre, iki derecelik artış gerçekleşirse, buzullar eriyecek, deniz seviyesi yükselecek, deniz suyu içilebilir su kaynaklarına karışacak, su sıkıntısı ve büyük kuraklık başlayacak, göçler hızlanacak, dünyanın yiyecek stokları tükenecek.
 
İsyan hakkı, bazı durumlarda meşru bir insan hakkı haline gelir. Hayatınıza 'dokunan' bir haksızlığa uğradınız örneğin; önce haksızlık yapan(lar)ı ikna etmeye çalışır, eleştirir, uyarırsınız, ama şayet onca çabaya rağmen haksızlık devam ederse, bedel ödemeyi göze alıp tahammül sınırını zorlayan haksızlığa karşı isyan edersiniz.
 
'Hayatın sonu' anlamına gelen küresel ısınma, bütün insanlığa ve doğaya karşı telafisi imkansız bir haksızlıktır. Dahası, insanlığa ve doğaya karşı işlenmiş en büyük suçtur.
 
Ve şimdi 'imkansızıgerçekleştirme' zamanıdır 
 
Her şeyin farkında olmalarına rağmen, hala insanlığın tanık olduğu en büyük suçu işlemeyi sürdüren küresel ısınmanın ?gözü kara? müsebbiplerine karşı insanlığın küresel isyan zamanıdır!..
 
Av.Remzi Kazmaz
 
www.seffafgazete.com
 

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 REZAN EPÖZDEMİR'DEN TARİHİ FLORYA UYARISI
Engin Ertem Engin Ertem
 ARAZİ YATIRIMI İÇİN DOĞRU VE YANLIŞLAR
Cansu Aksoy Cansu Aksoy
 AİLE MAHKEMELERİNİN DİKKATİNE!
Av. Remzi Kazmaz Av. Remzi Kazmaz
 AKBELEN ORMANLARI VE PARİS İKLİM ANLAŞMASI
Süleyman Yıldız Süleyman  Yıldız
 AKLIM BOSNA'DA KALDI
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BİTMEYEN TUTKUDUR SEVENİNE BODRUM

SİTE ANKET

TÜRKİYE'DE EN BÜYÜK SORUN NEDİR ?
EN ÇOK OKUNANLAR