Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ALMANYA İLE GÖRÜŞMELER SIKLAŞIYOR
ALMANYA İLE GÖRÜŞMELER SIKLAŞIYOR
Başbakan Binali Yıldırım, Almanya'da hükümetin kurulmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Almanya'yı ziyaret edeceğini söyledi. Yıldırım, Türkiye'nin milli tank projesi Altay için de Almanya'nın desteğini istedi.
18 Şubat 2018, 18:46
 
Münih Güvenlik Konferansı için Almanya'da bulunan Başbakan Binali Yıldırım, Alman haber ajansı dpa'ya verdiği mülakatta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya'da yeni hükümetin göreve başlamasının ardından Almanya'yı ziyaret etmeyi planladığını söyledi.
 
Yıldırım "Hükümet kurulduğunda doğal olarak en üst düzeyde temaslar olacaktır" şeklinde konuştu. "Cumhurbaşkanı Erdoğan (Almanya'ya) gelecek ve Almanya Başbakanı Sayın Merkel Türkiye'ye gelecek" diyen Yıldırım, dışişleri bakanlarının da daha sık buluşacağına işaret etti.
 
Almanya'da Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) arasında haftalardır süren ve ''büyük koalisyon'' olarak tabir edilen hükümetin kurulmasını amaçlayan görüşmelerde 7 Şubat'ta anlaşma sağlamıştı. Koalisyon anlaşması 20 Şubat – 2 Mart tarihleri arasında SPD üyelerinin onayına sunulacak. Oylamanın sonucu ise 4 Mart'ta açıklanacak.
 
Türkiye'nin milli tank projesi Altay'a Almanya'nın katkı sağlamasını dilediğini de vurguladı. Böylesi bir işbirliğinin her iki tarafa da fayda sağlayacağının altını çizen Yıldırım "Daha fazla da Almanya'ya... Çünkü makineler Almanya'dan geliyor, basit parçalar ise Türkiye'de imal edilecek" şeklinde konuştu.
 
Binali Yıldırım, Suriye'de Alman Leopard 2 tanklarının kullanılmasını da savundu. Türkiye'nin Afrin harekâtı sırasında bu tankları kullanmasının "gayet doğal" olduğunu belirten Yıldırım, Alman hükümetinin tankların mayın koruması ile modernize edilmesine karşı çıkmasını da eleştirdi.
 
Ankara yaklaşık bin adet tank üretmeyi planlıyor. Altay tanklarının değerinin toplamda yaklaşık 7 milyar euroya ulaşması bekleniyor. Projenin 100 ile 200 tanklık ilk bölümünün ihalesini Rheinmetall ile Türk kamyon ve otobüs üreticisi BMC firmasının 2016 yılında Ankara'da ortaklaşa kurdukları RBSS'nin alması söz konusu. Rheinmetall, RBSS'nin hisselerinin yüzde 40'ına sahip. Siparişle ilgili kararın 2018'de alınması bekleniyor.DW

 


DİĞER HABERLER

YAZARLAR

Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 FIRAT'IN DOĞUSUNUN GERÇEKLERİ
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
  İKTİDAR SAVAŞI VE PROPAGANDA
KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 YANLIŞ STRATEJİ - Kadri Gürsel
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 YENİ NESİL SEÇMEN
Dr. Yurdagül Atun KKTC Dr. Yurdagül Atun KKTC
 BİZE DOĞUM KONTROLU KENDİLERİNE TEŞVİK
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 ÇİFTLİK BANK'IN ARKASINDA KİMLER VAR ? (1)

SİTE ANKET

KIBRIS'A GEZME YADA FARKLI AMAÇLI HİÇ GİTTİNİZ Mİ ?

EN ÇOK OKUNANLAR