Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yalçın  Koçak

Yalçın Koçak
AHENK
7 Nisan 2017, 21:39
 
 
Orkestranın tüm sazları iyi eğitilmiş ve ehil kimselerden oluşmuşsa şefe çok iş düşmez her çalgının ustası işini bilir ve iyi yaparsa Ahenk ortaya çıka
 
Ahenk bir renktir, hoş bir kokudur. İklimi oluşturur. Ahenk iklimi Medeniyet doğurur, Kanun adamı yetiştirir, huzur, güven ve  barış ortamları inşa ettirir.
 
Ahenk iklimi, Medeniyet Mimarları yetiştirir.
 
Çok dilli, çok renkli, çok etnisiteli, çok dinli toplumları yönetmek, problemlerini halletmek, bu çoğulculuğu bir arada yaşatabilmek özellikleri bu Medeniyet Mimarlarının doğasında vardır, naturasında vardır. Anasının sütünde, babasının nasihatinde, dedesinin vasiyetinde vardır.
Onlar Ahenk ikliminde yetişmiş Medeniyet Mimarlarıdır. Medenidirler, Hürdürler, Müstakil hareket doğalarıdır, karakterleridir. Müstakim Siyaset ve Riyaset olmazsa olmazlarıdır.
İstanbul’u bize armağan eden şehzade Mehmet bu hediyesiyle Fatih oldu, Roma’ya Sultan, Cihana Padişah oldu.
 
Unutmamalıyız ki; Şehzade Mehmet Edirne’nin Ahenk ikliminde yetiştirilmiş bir Medeniyet Mimarıydı ve Edirne Medeniyeti; İbn-i Haldun’a göre tarih sahnesine çıkan, yükselen Türk Medeniyetiydi. Bizans ise tarihten silinecek olan, düşen sufli bir medeniyetti.
Medeni değerlerimizi, bilhassa kaybettiklerimizi, zayi ettirilenleri tekrar ve hemen kazanmalıyız. Konuşmak ve düşünmek için dahi vakit kaybetmeden başlamalıyız.
Son asrın medeniyet cellâdı İngiliz Arnold J. Toynbee ne diyor; “Ben bu işlere başladığımda dünyada 21 medeniyet vardı, ben kalemi bıraktığımda 6 medeniyet kalmıştı.” Kalem dediği elinizde ki Kalem değil “Chatham House” denilen karanlık oda Kalesi, tam 33 yıl onun başkanlığını yapan ve sözde Türk dostu empoze edilen uzun bacaklı müzmin sadık düşman, Evet Türklerin en sadık düşmanı, İngilizlerdir.
 
Bir medeniyeti yok etmek, savaşla yenmekten daha kolaydır. (A. J. Toynbee)
Önce onların coğrafyalarıyla, adlarıyla oynarsın. “Köy, Mezra, mahalle, Soy, Sop, Mezra, Vilayet adlarının değiştirilmesi”
 
Tarihlerinde tahrifat yaparsın. “Ön Türkler tarihi bunun için Batılılarca yok sayılır. Mezopotamya’ya Orta Doğu denilerek, Düşmanlıklarla dolu tarihler yazdırılarak. Yüz yıllık husumetler koyarsın.”
 
Medeniyet omurgasını oluşturan Kültürlerden bir kaçını yerinden sökersin. “Sokma, Zorlama devrimler, İnkılâp ve İhtilallerle oluşturulan kurumlar ve sözde Anayasalar.”ile;
Hasta adamı, bitkisel hayatta sana muhtaç bırakırsın.
 
Bu konuda daha çok şey yazacağız ve söyleyeceğiz.
 
İbn-i Haldun ve Cemil Meriç rahmetliler düşün dünyamızda çapraz kulvarlar açtılar ve Ahenk arayışımızı hızlandırdılar.
Bu referandum eski tabirle plebisit de bir Batılı Oryantalist oyunudur. Halkı bir daha bütünleşmemecesine ikiye ayırma şeytanlığından başka bir şey değildir, Fransız icadıdır.
16 Nisan Referandumunun bizi bölmesine müsaade etmeyelim Hayır da, Evet te benim kelimelerim, diyenlerde benim insanlarım. Toplumumuzda derin bir fay hattı oluşmasına sebebiyet verecek kirli sözcüklerden ve zararlı fikirlerden uzak olalım.
 
Referandum sonrası dokusuyla, kokusuyla rengiyle Ahenk iklimini oluşturalım, Bizi III. bine taşıyacak Medeniyet Mimarlarımızı yetiştirebilmenin çarelerini arayalım; İstanbul’u tekrar Feth etmekten başlayalım Edirne yeni Medeniyet Mimarlarını yetiştireceğimiz bir açık hava amfisi gibi, gelin ruhlarımızı II. Bayezit’in Bimarhanesinde rast makamıyla akort edelim ve Ahenkli bir Medeniyet Musikisinin nakaratlarını tekraren yazalım.
Biz inanır ve niyet edersek; III. Binde 3. defa bu işi başarırız. 3. Bini Türk asrı yaparız.
 
   Yalçın Koçak
Şeffaf Gazete.com

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 FIRAT'IN DOĞUSUNUN GERÇEKLERİ
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
  İKTİDAR SAVAŞI VE PROPAGANDA
KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 YANLIŞ STRATEJİ - Kadri Gürsel
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 YENİ NESİL SEÇMEN
Dr. Yurdagül Atun KKTC Dr. Yurdagül Atun KKTC
 BİZE DOĞUM KONTROLU KENDİLERİNE TEŞVİK
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 ÇİFTLİK BANK'IN ARKASINDA KİMLER VAR ? (1)

SİTE ANKET

KIBRIS'A GEZME YADA FARKLI AMAÇLI HİÇ GİTTİNİZ Mİ ?

EN ÇOK OKUNANLAR