Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BEDENİM ENSTÜRUMANIM
BEDENİM ENSTÜRUMANIM
'Bir Tanecik Aşkım' ile büyük kitlelere ulaşan, şimdilerde ise 'Harabeyim'i yayınlayan Gülçin Ergül ile biraz nostalji yapıp gruptan 'asıl' ayrılma sebebini, biraz ilişkileri, bol bol da müziğini konuştuk.
6 Mayıs 2016, 13:01

 

Hepsi grubunu hatırlarsınız…Hani Gülçin, Eren, Yasemin ve Cemre’den oluşan kıpır kıpır grup.. 2005 yılında ‘Bir’ albümleriyle büyük çıkış yakalamış ardından birer birer yeni albümlerini piyasaya sürerek müzik dünyasında pek çok başarıya imza atmışlardı. Yıl 2009’u gösterdiğinde grubun her zaman ‘en iyi sesli kızı’ olarak anılan Gülçin, solo albüm yapmaya karar verince grupla yollarını ayırdı.  İlk solo albümü  yayınlayan Gülçin’in ayrılma sebebi de albümü de kadar çok konuşuldu. ‘Evlendi’, diyenler de oldu, ‘kavga etti’ diyenler de. Tüm söylentilere kulak tıkayıp, yoluna devam eden Gülçin Ergül 2009’dan bu yana müzik sektöründe tek başına devam ediyor. Bravo, Bir Tanecik Aşkım ve son olarak Harabeyim albümlerini bir bir yayınlamasının konserden konsere koşuyor.

Bir Tanecik Aşkım ile büyük kitlelere ulaştıktan sonra şimdilerde tazecik single çalışması Harabeyim’i yayınlayan Gülçin Ergül ile biraz nostalji yapıp gruptan ‘asıl’ ayrılma sebebini, biraz ilişkileri, bol bol da müziğini konuştuk. O’nu tanıdıkça daha çok seveceksiniz, benden söylemesi.
imge.balik@sozcu.com.tr
Fotoğraf: Burçak Cürül Öztürk

 

gülçiniç
 

KADERİMİN BU OLDUĞUNU BİLİYORDUM
Harabeyim ile albüm yerine single çıkarmayı tercih ettin. Özel bir nedeni var mı?
Müzik piyasası eskisi gibi değil, çok fazla albüm satılmıyor,  Şu anda single yapmak bence çok daha mantıklı. Çünkü sadece klibi olan şarkıları tanıyor herkes. Tepkilere göre diğer şarkıları çıkarmak bence daha anlamlı.

Bir Tanecik Aşkım da çok fazla sevildi. Bu kadar popüler olmasının sebebi sence ne?
Çünkü hedeflediğim çok sevilmesi ve aynı zamanda beni yansıtan bir şarkı olmasaydı. Söylemesi zor bir şarkı aslında ama herkesin de söylediği bir şarkı oldu. Ben sevgililerin birbirlerine sevgilerini ifade edebildikleri bir şarkı yapmak istedim. Birbirlerinin değerlerini bilsinler istedim. Amacım, sevgililerin tam kavga ettmek üzereyken barışmak için söyledikleri bir şarkı yapmaktı.

Aslında Hepsi ile birlikte de döneme resmen damganızı vurmuştunuz. O popülerliği bırakıp, solo devam etme kararı seni korkutmadı mı?
Kaderimin bu olduğunu biliyordum. Her grubun sonu gibi bir gün mutlaka olacaktı. Tabii ki zor bir yol, tek başına göğüs germek ama aynı zamanda başarısının meyvelerini yemek de çok keyifli. Kendim olabiliyorum, kendimi ifade edebiliyorum, gerçek anlamda müzisyen kimliğimi öne çıkarabiliyorum. O yüzden daha özgürce, daha kendim olduğum bir şeyler yaptığım için daha mutluyum.

‘EVLENİYORUM’ DEMEDİM
Gülçin, Dubai'de evlendi” dediler bir de…
İşte bu her zaman yanlış bilinendi. Ben hiçbir zaman kendi ağzımla ‘ben evleniyorum, Dubai’deyim’ gibi şeyler söylemedim. Hep benim özel hayatım hakkımda başkalarının yaptığı açıklamalardı bunlar. Ben hiçbir zaman evlenmedim. Uzun bir süre bu konu hakkında konuşmadım ancak o sırada sürekli benim hakkımda, benim ismim kullanılarak, özel hayatım hakkında benden izin almadan bir sürü açıklama yapıldı. Bu benim için çok yıpratıcıydı. En sonunda bunların yanlış ve yalan olduğunu söylerek bir açıklama yaptım. Tabi önceki haberler çok daha fazla duyuldu. Onlar defalarca çıkıp, aynı konuda konuştular, ben bir kere konuştum.

Peki neden ayrıldın?
Gruptan ayrılmamın özen hayatımla hiç bir alakası yoktu, olmazda zaten. Grup içinde çok mutsuzdum. Bazı şeyler olması gerektiği gibi değildi. Şirketim tarafından bana karşı verilen sözler yerine getirilmemişti ve benim  haklı olarak ayrılmam gerekiyordu.

Şarkı sözlerini sen yazıyorsun, ilham kaynağın neler, nelerden besleniyorsun?
Genelde yaşadıklarımdan yola çıkarak yazıyorum. Şarkılarımda bir misyon üstlenmeyi, mesaj vermeyi seviyorum. Yaşanan şeyleri ifade etmeyi seviyorum. Harabeyim’de de öyleydi aslında. Herhangi birine yazmadım ama daha önce yaşadığım duyguyu geri çağırarak duygularımı ifade ettim.

GÜLÇİN ERGÜL
 

KOŞULSUZCA SEVİYORUM
Mükemmel bir ilişkinin reçetesini senden istesek?
Bence iki kişinin birbirini olduğu gibi kabul etmesi gerekiyor. Ancak şu anda kimse birbirini olduğu gibi kabul etmiyor, kabul etmediği gibi katlanmaya da gönüllü değil. Eğer uzun süreli bir ilişki yaşamak istiyorsa, kimsenin mükemmel olmadığını kabul edip, her kusuruna rağmen özveride bulunmalı. Günümüzde kimse kimseye katlanmadığı için de o yüzden kimsenin ilişkisi yok.

Bir de özellikle bu aralar sıra sıra evlenen bir ünlüler var ama…
Valla ben evlenemiyorum, çünkü sevgilim bile yok (Gülüyor)

Gülçin aşık olunca neler yapıyor, nasıl bir kadına dönüşüyor?
Şarkılar yazıyor. Hatta mutluyken de mutsuz şarkılar yazabiliyorum (Gülüyor) Akrep kadını olduğum için her yaşadığım duyguyu gerçekten çok yoğun şekilde yaşıyorum. Aşık olduğumda da bütünüyle ait olup tamamen sadakatle, o kişiyi koşulsuzca seviyorum, bu beni çok yıpratıyor ve sevgilime takılı kalıyorum. Yine de aşk da güzel bir şey ama genelde ben hep yalnızım. (Gülüyor)

Gülçin Ergül
 

Yaptığın her şey olay oluyor. Direk dansı yaptığında da çok konuşuldun, ‘Harabeyim’ klibinde giydiğin kıyafetle de… Ülkece yeniliğe pek açık değil miyiz de böyle oluyor?
Ben bir dans yapacaksam ona göre seçim yapıyor, o gözle bakıyorum. O bana göre dışarıda giydiğim bir giysi değil, performans anında giydiğim, dansı doğru şekilde göstermesi gereken bir kostüm. Ama şunu da anladım, ben her zaman seksapelimin farkında olmayan bir kadınım.

‘Gülçin ne zaman bu kadar seksi bir kadın oldu?’ diyorlar bir de…
Galiba benim sorunum o. (Gülüyor) Ben kendimi seksi hissetmediğim için benim yaptığım şey bana dozunda geliyor. Dansçı olarak bedenim benim estrümanım ve her uzvum estrümanın bir parçası. Hiçbir zaman ‘bunun dekoltesi ne kadar’ diye düşünmedim çünkü sanat için, dans için yapıyorsun. Ama tepkilere bakınca ben kendimin farkında değilmişim diyorum.

Türkiye’deki kadın pop müziği temsilcilerine baktığımızda Demet Akalın Gülşen, Hande Yener hepsi 40’lı yaşlarında. Hiç kendini onlarla kıyasladığın ya da daha genç olduğun için şanslı hissetiğin oluyor mu?
Kendimi kedinlikle kıyaslamıyorum çünkü ben tamamen ayr bir kulvardayım. 16 yaşından beri müzik sektörünün içindeyim ama yine de yeteri kadar, onlar kadar tecrübem yok. Müzik sektörü yeni ve alternatif isimleri daha çabuk kabullenmeli. Performansıma ve yaptıklarıma göre daha şanslı olmam gerekiyordu.

‘Gülçin Türkiye’de harcanıyor, keşke bu kadar popüler müzik yapmasa’ diyenler var…
Ben de çok sık duyuyorum bu yorumları. Ancak konserlerime gelenler benim jazz, soul ya da r&b de söylediğimi de görüyor. Ben daha büyük kitlelere ulaşabilmek istiyorum. Daha çok tanınmaya ve desteklenmye ihtiyacım var. O yüzden böyle bir şey yapmak zorundayım.

gülçin ergül
 

ERKEK DEDİĞİN CENTİLMEN OLMALI
Formunu korumak adına özel bir diyet ya da antrenman var mı?
Hem fitnessa hem yoga yapıyorum ve protein ağırlıklı besleniyorum. Yeterli karbonhidrat, protein, sebze-meyve dengesini kurmaya çalışıyorum ve alkali beslenmeye çalıyorum.

Ayakkabı, çanta, takı… Tutkunu olduğun bir aksesuar var mı?
Özel hediyelere karşı takıntılı olabiliyorum.

Devamlı uyguladığın bir güzellik rutinin var mı?
Sadece kremlerimi sürmeye çalışıyorum. Cildimle ilgili değil ama sporuma çok düşkünüm. Yoksa çok süslü, çok bakımlı biri olduğum söylenemez. (Gülüyor)

Kadın-erkek ilişkilerine nasıl bakıyorsun? Mutlaka olması gereken ve asla olmaması gereken kurallar var mı sence?
Erkek dediğin centilmen olmalı. Sadakat çok önemli. Günümüzde bence çok büyük bir problem. Kimse sadık değil, o yüzden de ben hep yalnızım. (Gülüyor)

Instagram hesabında Yıldız Tilbe’nin ‘Emi’ şarkısını yorumunu paylaştın. Tarzının dışında şarkı yorumlamak nasıl? Albüm içinde böyle sürprizler görür müyüz ilerleyen zamanlarda?
Yıldız Tilbe’yi çok samimi buluyorum, çok da samimi bir şarkı. Belki bana da bir gün şarkı yazar. (Gülüyor) Kaydetmek gibi bir düşüncem yok şu anda ama eğlenmek için ara sıra evde öyle denemeler yapıyorum. Sadece bir vokalist olarak değişik tarzlarda şarkı söyleyebilmek benim için ayrıca bir özellik.

Röportaj - İmge Balık


DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 ÜÇ ZİYARET ÜÇ KURGU -Fehim Taştekin
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 EGE'DE SOYDAŞLARIMIZ ASİMİLE EDİLİYOR
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BURSA'NIN MERKEZİNDE KÜÇÜK SURİYE ( 2 )
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
  İKTİDAR SAVAŞI VE PROPAGANDA

SİTE ANKET

2018 / 19 FUTBOL SEZONUNDA HANGİ TAKIM ŞAMPİYON OLUR
EN ÇOK OKUNANLAR