Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yalçın  Koçak

Yalçın Koçak
MUSUL MESELESİ
20 Eylül 2017, 08:42
 
 
Bizi yetiştiren değerlerden birisi bize Türkiye’nin meselelerini öğretirken ilk sıralardan “Musul Meselesi”ni öğretti;
Kemalist ve Atatürkçü olduğunu söyleyip Gazi Mustafa Kemal’in “ Allah nasip eder, ömrüm vefa ederse Musul, Kerkük ve Adaları geri alacağım. Selanik’de dahil Batı Trakya’yı Türkiye hudutları içine katacağım.” Vasiyetini görmek istemeyene de rastladım, bilmek istemeyene de, bilip de üstünü örtmek isteyene de.
Ata’dan İnönü’ye ondan da Ecevit’e devam ede gelen bu vasiyet için Ecevit “ şartlar oluşmuştu biz Kıbrıs’ı aldık ” demiştir.
 
Kıbrıs; Türklüğün Anadolu’da varlık ve Akdeniz’de bekası meselesidir.
 
Ya Musul; yani Mezopotamya İngiliz’in “MESOPOTAMIA : The Key to The Future” Geleceğin Anahtarı dediği kendi çalıp kendi oynayabilsin diye adını Orta Doğu diye değiştirdiği coğrafya.
İngiliz bu;  kuralını kendisinin koymadığı kumarı dahi oynamaz.
Biz bu coğrafya’ya Orta Doğu dedikçe onun politikaları ve referansları üzerinden konuşuyor olup onun ekmeğine yağ sürmüş oluyoruz. Burası bizim Babilimiz, Mezopotamyamız  Medeniyetlerin beşiği, ilimlerin tarlası Çin, Hint, Maçin ve Afrika’nın çıkış eşiği Basra’nın Bağdat’ın suyunu veren Musul.
 
Lozan’da, Mondoros’ta bizim olan, Vilayeti Musul.
 
1924 yılında Irak krallığı kurulurken (Misak-ı Milli’nin içinde olmasına rağmen Bağdat, Basra ve şartlı olarak) Musul Vilayeti;  İngiliz entrikalarıyla Irak krallığına emaneten bırakılmış tapusu ve insanı bizim olan hasret bırakılmış yad eller.
 
Birileri Saddam sonrası oluşan belirsizlik döneminde Kerkük’ün, Musul’un, Süleymaniye’nin Telefer’in Tapu ve Nüfus idarelerine çökerek yok etmeye çalıştı.
Bölgeye göçler getirerek Demografi ile etnisitiyle oynadı,  şimdi referandum yapalım resti ile konuşuyor, şark kurnazı. Barzani ve de ardındaki Siyonist parçalayıcı piranalar. Bakın 50’li yıllarda bir nida ne diyor Baba Molla Mustafa Barzani, Rahmetli Başbakanımız Adnan Menderes’e ithafen yazdığı mektubun son satırlarında.
 
Değerli üstad…. Düşmanların; Müminler diyarına saldırılarına bir göz atın. Bu güzel diyarda Siyonistlerin, Yaralı Filistin’in bir parçasını işgal ettiklerini biliyoruz.
Şimdi İsrail bayrakları altında halay çekenlere ne diyelim, denecek şeyi baba Barzani Mustafa zaten demiş ve fitne olarak ilan etmiş.
 
image
 
Toprak tapusu kiminse onundur.
 
Musul Vilayetinin tapu kayıtları bizde de vardır, Cenevre’de de vardır. Yaktım, yıktım, kaybettim yedirmezler adama.
 
Musul Vilayeti, kazaları ve kasabalarıyla Türkiye’nindir.
 
Musul’da bir Vilayet Konseyi vardır. Ceberrüt Irak devleti bunu kurdurmamıştır. Bu Konsey BM’ye muhataptır, temsilci gönderememiştir.
 
1924 yılında Musul’u görüşmek üzere Haliç’te bir Konferans kurulmuştur. (Sir Purcy Cox’un hatıralarından). Sonuçsuz dağılmıştır.( Demek ki haklarımız var ve Haliçte toplanıldı ve de haklar hala alınamadı.)
1926 yılında Irak krallığı ile Ankara Antlaşmasını yapmışız. ( şartlar gayet açık) Irak dağılırsa Musul Vilayeti Türkiye’ye ilhak eder.
Süleymaniye Kongresi bu zamanı işaret eden en kıymetli vesika rahmet olsun Yarbay Özdemir’e ve onu özel görevle gönderenlere.
“ 23 Eylül Cumartesi Saat: 10:00 da Haliç Kongre Merkezinde II. Haliç Konferansını toplayacağız. Musul Meselemizi ve Kayıp haklarımıza Müdafa-i Hukuk çözümü arayacağız.
Okurlarımız özel misafirlerimizdir.”
 
YALÇIN KOÇAK 
 Şeffaf Gazete

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
  İKTİDAR SAVAŞI VE PROPAGANDA
KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 YANLIŞ STRATEJİ - Kadri Gürsel
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 YENİ NESİL SEÇMEN
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 KTHY YENİDEN HAYATA GEÇMELİ
Dr. Yurdagül Atun KKTC Dr. Yurdagül Atun KKTC
 BİZE DOĞUM KONTROLU KENDİLERİNE TEŞVİK
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 ÇİFTLİK BANK'IN ARKASINDA KİMLER VAR ? (1)

SİTE ANKET

KIBRIS'A GEZME YADA FARKLI AMAÇLI HİÇ GİTTİNİZ Mİ ?

EN ÇOK OKUNANLAR