Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yalçın  Koçak

Yalçın Koçak
KÜRDİ MAKAMINDAN BİR YAZI.
18 Şubat 2016, 00:15
 
 
Tartışmasız bilinmelidir ki; 4000 seneden de fazla hüküm sürmüş ve tarihin de, medeniyetin de, yazının da, kağıdın da, tekerleğin de mimarları ve mucitleri olan olan Ön Türk uruk’u  Kengerlerin kurduğu Sümerlilerdir. 
Yüce ALLAH'ın o günkü arı duru dinini ekseninden kaydırmak, şahsi menfaatler uğuruna kullanmak, sihir ve büyüyle uğraşmaya başladıktan sonra tarih sahnesinden Sargonlar tarafından M.O 1800 lerde silinmişlerdir.
 
Günümüzde de kendilerine Kürt diyen, sanki ayrı bir Irk veya milletmiş gibi ayrıcalık yapanlar Sümer’in yok olma dönemlerine rastlayan tabletlerde açıkça yazıldığı gibi; Kürtler Sümer’de Kengerlerin bir sülale, aile adıdır, ayrı bir ırk veya millet değildir…
 
Kürtler; öz ve kandaş, aynı DNA zincirinden gelen Türk oğlu Türklerdir. 
 
Sadece sülale, yani aile unvanı Akraad veya Kurdi veya Kûrd sözcüğü ile Sümer’de yaşamış, ayrı bir ırk veya millet değil Kengerlerin bir boyu (kolu) olan Türklerdir. Akraad veya Kurdi veya Kûrd sözcüklerinin anlamı ‘çadır sakini, çadırda yaşayan’ demektir. Bu tarihi tespitimi günümüzde kendilerini farklı bir ırk zan edenler kirletilmiş tarihle eğitildikleri için bilmezler. Bu tespitimizi de ayrı bir yazımızda tarihi belgeler, kanıtlar ve detaylarıyla yazacağız. 
 
Halife Mutasım dönemi yani 800'lü yılların ilk yarısı Avasım bölgesi dediğimiz yöreyi çok iyi çalışmamız, tahlil etmemiz, demografik yapısını çıkarmamız lazımdır. Bu günün Adana, Osmaniye, Maraş illerini ve gerisini kapsayan, o gün Bizans devletinin sınırları sayılan bu illere Horasan dan getirilen savaşçı Türk Kavimleri göç ettirilerek sınır emniyeti sağlanmıştır(Bu göç sondan bir evvelki göç olabilir mi?. Bilinen son göçü ise Yavuz Sultan Selim han dahice planlamıştır).
 
İşte; 1071 diye bilinen son gelişten 200 yıl evvel gelen Bayat Türkleri bunlardır. Musikimizin Bayati makamı ve diğer adı Kürdi makamı aslında bize çok şeyi ispat ediyor da ne mankurtlaştırılmış Türk, ne de cahil bırakılmış Kürt bu gerçeği maalesef göremiyor. Bizans, Acem ve Arap arasında Babilin lanetli topraklarında çok kültürlü bir coğrafya da kafası karışık insanlar topluluğu, bu gün de öyle değil mi? İnsanlarında konuşup, konuşup bir birini anlamaması da herhalde bir Babylon geleneği olsa.
 
Uluslararası Gen Bankası bunu çok iyi bilmektedir. Vatanımda ise bunun bilimsel tabandan başlayıp araştırmayanların karanlık amaçlarını her AKIL sahibi insan sorgulamalıdır. Kardeşi kardeşe kırdırmaktadır. 
 
Bu çalışmamın net kanıtı DNA soy araştırma ve eşleşmesinde açığa çıkacaktır. Bu bilimcilerin, devletin en asli ödevidir. 
 
Bu ülke bir Hakkı ATUN daha yetiştiremedi mi?. O Kıbrıs Rum'unun gen haritasını kaç yıl evvel çıkarmıştı, onların Karamanlı olduklarını ispatlamıştı, bilseydi Kürt bu aptallıklara kanacak Van'da ki hizmet yıllarında bu eksiği de illaki yapardı.
                                                                                          
Kürt sözcüğünün orijinali ‘Akraad’ veya ‘Kurdi’ veya ‘Kûrd’ olarak Kengerlerin kurduğu yüksek medeniyet Kenger Türklerinin tesis ettiği Sümer tabletlerinde mevcuttur. M.S 12 nici Yüz Yıla kadar da tarihin hiç bir sahnesinde belirgin olarak görülmediler ve dillerinde de gramer yoktur.  Günümüzde de konuştukları dilleri de içinden çıkılamaz karmaşalarla doludur. İller ve bölgeler arası aynı dil üzerinden anlaşmaları mümkün değildir. Fransızlar uydurma bir alfabe koydular önüne sen de yedin, bilirmisin dil de en önemli varlık sayılardır; sayıların hangi dildir be kırro. Uygur Türkçesinden 500 kelimeyi nasıl aldığını düşünecek olan Kürt; bunun hangi yüzyıldan diline intikal ettiğini bilecek, görecek ve Ziya Gökalp gibi ''Eyvah; Irkıma ihanet ettim'' diyerek, intihara tevessül edecek.
Musikide kaç makamınız var, müzik aletiniz kavalmıdır?
Ermenilerin sahip çıkamadığı Halı, Kilim desenlerimiz sizin evlerinizde de var. Sizinkiler nerede?
Afedersiniz, üç tane yemek adınızı yazarmısınız, başkaca bir tadınız varmıdır?.
''Gülü susuz, seni aşksız bırakmam.'' Harika bir Kürdi makamında bestemizdir, tavsiye ederim.
Seni ne Kürdilihicazkardan çıkarabilirim, ne Acemkürdiden, ne tarihimden, nede evimden. Hanem garipleşir, haddini bil sus otur, Keko sabrımı taşırma. Bu kardeş, mardeş hikayeleri de boş işler, hanedensin, ev halkındansın bil;
Bil ki biz devlet için kardeş feda etmiş bir kültürden geliyoruz. Yalçın Koçak
 
Şeffaf Gazete.com

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
  İKTİDAR SAVAŞI VE PROPAGANDA
KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 YANLIŞ STRATEJİ - Kadri Gürsel
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 YENİ NESİL SEÇMEN
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 KTHY YENİDEN HAYATA GEÇMELİ
Dr. Yurdagül Atun KKTC Dr. Yurdagül Atun KKTC
 BİZE DOĞUM KONTROLU KENDİLERİNE TEŞVİK
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 ÇİFTLİK BANK'IN ARKASINDA KİMLER VAR ? (1)

SİTE ANKET

KIBRIS'A GEZME YADA FARKLI AMAÇLI HİÇ GİTTİNİZ Mİ ?

EN ÇOK OKUNANLAR