Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yalçın  Koçak

Yalçın Koçak
DERS ÇIKAR SELO
7 Ocak 2016, 13:20

 

Düveli Muazzama” silahlandırdıkları Yunan askerlerini, İzmir´e çıkardılar. Ne olduğunu Venizelos´tan dinliyoruz: “Fransızlar ve İngilizler beni kandırdılar, ne, söz verdikleri parayı, ne de silahları verdiler.” Hani pay çıkarasın diye söylüyorum, Selo!

Japonya hariç dünyanın tüm devletleri, günümüzden tam 100 yıl önce bize harp ilan ettiler, “Düveli Muazzama “ denilen o muazzam devletler, 7 tane idiler; kendi gemileri ile silahlandırdıkları Yunan askerlerini, polis gücü olarak görev yapmak üzere İzmir´e çıkardılar. Niyet de belliydi, akıbet de.

Bütün dünya arkalarındaydı.
 
18 Temmuz 1922´de İzmir´in Yunan Valisi Stergiyadis, İYONYA Devletini ilan etti. Otonomi ya da özerklik falan değil, tamamen bağımsız bir devlet. Hani pay çıkarasın diye söylüyorum, Selo.

Ne olduğunu 1930´da Ankara´ya gelen Venizelos´tan dinliyoruz: “Fransızlar ve İngilizler beni kandırdılar ne söz verdikleri parayı, ne de silahları verdiler.”

Sonuç, 9 Eylül 1922´de nasıl kaçacaklarını bilemediler. Bu arada onların kaçacak bir yerleri vardı, sorarım ya sizin? Onlar da Küçük Asya savunma örgütü adlı bir çete oluşturmuşlardı, çok da zulüm yapmışlardı, Müslüman Türk ahaliye de Rum ailelere de; sen de, arkanızdakiler de, üstünüzdekiler de, tepenizdekiler de Yunan´ın Ege bölgesi Rumlarına ettiğini, Güneydoğu insanımıza ziyadesiyle etmektesiniz. Nasıl bir benzerlik, yüzyıl önce Yunan, yüzyıl sonra Sen! Pes yahu!

Kayseri´de önemli bir sahiplenme sözü vardır: “Bizim Bağın Tosbağası”

Bu lafı kulak küpesi edin, bu bağdan başka gidecek yerin yok, izi den, çizi den çıkma, benden sana akıl olsun, özür dile, tövbe et, otur siyasetini zenginleştir.

Seni dağdan indirenler, ova da siyaset yapsın diyenlerle aynı meclistesin, bütün siyasilere danışmanlık yaparak, kafaları karışmış bu arkadaşların iğdiş olmuş öğretisiyle buraya kadar, buradan sonra ne olacağını onlar da bilmiyorlar ki, sana sufle etsinler. Olsan olsan Siviş olursun. Hatırdan çıkarılmaması gereken en önemli konu da “İCBARCI”lık. Mevcut Anayasamız ve Ceza Kanunumuz, (Partisi kapatılmış kadroları asılmış bir siyaset adamı olarak yazıyorum) karşı olmama rağmen, parti kapatma davası açmayanların suçluluğu hakkındadır. İşlediğiniz suç sıradan bir suç değildir, kesinlikle cezasız da kalmayacaktır. Uluslararası baskılarla ne olur bilmem, ama bunları yapmayanlar da suça yardım yataklık etmiş olurlar ve hıyaneti-vataniye ile yargılanırlar.

Sen Rusya´ya ne söylediysen bil ki akşamı olmadan Ankara´ya bildirmişlerdir.

Sana bir anekdot; Özal rahmetli Arabistan Kralı Fahd´tı zannediyorum, ikili bazı ticari ve mali kararlar almamızın iki ülkenin de ortak menfaatine olacağını söylediğinde, kralın cevabı“ Dostlarımız bizi test etmek için mi bu teklifi sizinle yapıyorlar” mealinde bir cevaptı.

Tarihte biz Ruslar ile hem didişmiş hem sevişmişizdir. Hayırları da vardır, şerleri de.

Bu günler de geçer, olanlar unutulur, ama sen, sen ol, hangi bağın Tosbağası olduğunu unutma, aralara girme ezilmeyesin, bağlıkta herkes kendi Tosbağasını tanır, sınırı aşanı alır geri koyarlar.

Benden söylemesi, aşma haddini, had bilmek imanın şartındandır...  

Yalçın Koçak

Şeffaf Gazete.com

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 DEVLET CİDDİYETİ İÇTE VE DIŞTA SARSILIRKEN
KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 ABLALAR VE ABİLER İKTİDARI -Sami Özuslu
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 KKTC SEÇİMLERİNDEN ALDIĞIM MESAJ
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 İSTANBUL'UN ÇALINAN, KAYIP DEĞERLERİ…
Yurdagül Beyoğlu Atun KKTC Yurdagül Beyoğlu Atun KKTC
 '' HUKUKSUZ YASALAR '' ÜLKESİ
Merve Sarı Merve  Sarı
 HAYATI NASIL OKUMALIYIZ ?
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 KIBRIS RUM KESİMİNE GİRDİM

SİTE ANKET

DÜNYA'DAKİ EN İYİ TÜRK FUTBOLCUSU KİM ?EN ÇOK OKUNANLAR