Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mutlu Demirdelen

Mutlu Demirdelen
İRAN HALKININ SÜRGÜNDEKİ UMUDU ''EBADİ''
13 Mayıs 2012, 15:37

 

Geçen  hafta  sonu  özel bir ödül töreni için TAVAK başkanımız Faruk Şen ile Almanya Hessen eyaletine bağlı  Dünya bankacılığının merkezlerinden olan Frankfurt şehrine gittim.

image

Tavak Vakfı adına davetli olduğum kafilede önemli gazeteciler vardı.

Yalçın Bayer ( Hürriyet ) Ahmet Tan ( Cumhuriyet ) Muharrem Sarıkaya  ( HaberTürk ),Mehmet Çetingüleç ( Takvim Gazetesi)  gibi  Türk basınının çok önemli kalemleri  ile birlikte  vakfımız TAVAK adına beni bu etkinliğe davet ettiren sayın Faruk Şen başkanımıza teşekür etmek isterim.

Tabiki böyle özel bir etkinlikte bulununca  Şeffafgazete.com için de birşey yazmamak olmaz.

Belki bugün değil ama önümüzdeki dönemlerde adını daha fazla duyacağımız önemli bir şahsiyetin ödül töreninden çıkan mesajlar daha fazla yankı yaratacaktır inancındayım..

Bu kişi İran rejiminin düşman olarak gördüğü  sürgündeki  insan hakları savunucusu  ‘’Şirin Ebadi’’ idi.

2003 Nobel Barış Ödülü sahibi İran’ın ilk kadın yargıcı Dr. Şirin Ebadi, Almanya'nın Frankfurt kentinde her yıl verilen  İbn-i Sina  (Avicenna-Preis) ödülünü aldı.

 Bu ödül geçen yılın Avrupada en çok konuşulan ödülü olmuştu ‘’Medeniyetler ittifakına verilmiş ‘’ BM Genel sekreteri Kofi Annan ,Türkiye Başbakanı  R.Tayyip Erdoğan, İspanya Başbakanı  Luis Rodriges  Zapatero almıştı.

Bunun haberini Şeffaf Gazete.com da genişce yaptık  okumayanlar için link altta.  http://www.seffafgazete.com/haberler/diger-haberler-1/12577/iran-rejim-muhalifi-ebadiye-odul

image

 Türk Alman Sağlık Vakfı Başkanı Dr Yaşar Bilgin Ödül Törenininden bir gün önce  Bayan Şirin Ebadi ve Türkiye’den gelen konukları için bir yemek verdi.Bu yemek aynı zamanda  yarı basın toplantısı şeklinde oluştu , samimi bir ortamda herkes Şirin Ebadi’ye soru sorma ve karşılıklı diyalog kurma fırsatını buldu.

Yemekte ,ödül töreni için Türkiye’den gelen TBMM Başkanvekili  Mehmet Sağlam ,Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun ve TAVAK Başkanı Prof Dr Faruk Şen  ve Almanya’da yaşayan Türk ve Alman STK temsilcileride vardı.

Bu yüzden bir basın toplantısı olarak adlandıramayacağımız  samimi bir sohbet yemeği formatındaydı.

Bu rahat ortamda Şirin Ebadi’ye oldukça fazla soru soruldu ,hatta bir ara bayan Ebadi yorgun düştü kahve tatlı arası verildi ve uzun süren  doyurucu bir  sohbet ortamı oldu.

Bu ödülün bir süre öncesinden kime verileceği belli olduğu halde son ana kadar açıklanmaması nedenini Ebadi’nin birçok soruya verdiği tedirgin ve  yuvarlak  cevaplardan anladım. Sanırım bu isim önceden açıklansa idi İran’dan bir tehdit  olabilir endişesi olabilirmi olasılığı akla ilk gelen durum. Malum Molla rejiminin özellikle kendilerine muhalif olan  vatandaşlarının uluslar arası alandaki başarılarına,bunların farklı platformlardan yaptıkları  eleştiri ve telkinlere tahammülü yok.

Yıllarını demokrasi adına,  İran molla rejimine karşı vermiş olduğu amansız bir mücadeleden tanıdığımız,   güçlü bir şahsiyet olduğuna inandığım  sayın Ebadi’yi  tedirgin ve tutukluğundan  dolayı anlamakta ilk başta zorluk çektim.

image

                    Mutlu Demirdelen                                                  Dr Şirin Ebadi                                                  Dr Yaşar Bilgin

 Yemekte 2 önemli soru sordum

1)  Türkiye’nin İsrail’in güvenliği için yapıyor denilen Malatya Kürecik’de bulunan  füze kalkanı

2)  Türkiye İran hükümetleri arasında gerginliğe sebep olan Irak Cumhurbaşkanı yardımcısı Tarık El  Haşimi ile ilgili tartışmalar

Şirin Ebadi’ye ’ Bu  2 olaya bakış açınız ve SİZİN GÖRÜŞLERİNİZ ‘’ nedir ? dedim.

Sorduğum sorulara cevap olarak  bana resmi İran politikasını anlatınca özellikle konunun Türkiye tarafına hiç değinmeyince,2 kez  ben rejimin değil sizin kendi fikrinizi soruyorum demek durumunda kaldım.

Anlaşılan suya sabuna dokunmak istemediği konulardı bunlar,İşin doğrusu benim için bu tatminkar bir cevap olmadı

 Ebadi için belliki zor bir durumdu  ,bir yandan muhalif ve sürgünde olsa dahi ,acıllarını paylaştığı ülkesinin  güvenlği ve çıkarları,bir taraftanda , kendisine kucak açmış, yıllardır onu destekleyen, planlarının arasında  belki bir gün İran’ın  başına getirebilirmiyiz diye  düşünen ,  İran karşıtı ABD ve  AB  eksenli  dünya güçleri vardı.

Dünya’ya söylem ve davranışları ile sürekli  kafa tutan Molla rejimine ve Ahmedinejat’a  karşı gelen kadın bu’mu demedim değil.. Gerçi bir gün sonra yapılan Paul Kilisesndeki ödül töreninde ateşli ve cesur nutuklar attı ama  yemekteki  tutukluğu Şirin Ebadi’nin  bende bıraktığı  izlenim vatansever ,cesur aynı zamanda tedirgin olduğuydu.

Dr Yaşar Bilgin Ebadi’ye  ‘’size vereceğimiz bu ödül İran’da  baskı altında yaşayan insanlara güç olarak gideceği inancındayız,siz iran’da baskı altında ezilen insanların umudu nefesi oldunuz’’ dedi ve o an Şirin Ebadi’nin adeta nutku tutuldu ,bir an cevap veremedi masadaki bardağa uzandı suyu aldı ve  kuruyan nefesini  açtı.

Dr Yaşar Bilgin’in bu  sözleri benim araştırmam sonucunda   kafamda oluşan fikirler ile uyuşuyordu Ebadi İran’ın ezilen halkı için gerçekten bir umutmuydu ? Evet bencede  umuttur ,fakat  Ben Benazir Butto’un başına gelenlerden sonra , İslam rejimi suntası  ile yönetilen bir ülkede Ebadi’ nin uzaktaki kurtarıcı olacağına inanmıyorum.

ABD Ve AB bu konuyu cilalayıp parlatıp vitrine koysada , Ebadi gibi ülkesine büyük hizmetler verebilecek şahsiyeti yobaz mollalar barındırmaz inancındayım, ancak rejim altında ezilen insanlara umut olmaya devam edecektir  diyorum.

 3 saate yakın süren bu yemekte benim için altı çizilecek  en çarpıcı Ebadi sözleri şunlar oldu.

‘’Ahmedinejat gitmeli ,İrana demokrasi gelmeli ,Uluslararası güçler sadece atom enerjisine karşı değil ezilen İran halkının yaşadıklarınada duyarlı olmalı Ahmedinejat tamam atom enerjisi üretmem derse tüm sorunlar İran’da bitecekmi .Benim halkımın çektiği acıların hiçmi önemi yok ‘’

’Eğer uluslar arası güçler İran’a müdahale etmeye kalkar,bombayla ,silahla saldırılırsa hiç düşünmeden İran’a  döneceğimi ve acı çekecek İran halkının yanında olacağımı bilmenizi isterim’’ ,dedi.

Almanya’da bulunduğum süre içinde yakın ilgi alaka gördüm, özellikle buradan  teşekkür  etmek istediğim isimler  var.

Türk Alman Sağlık Vakfı Başkanı Dr Yaşar Bilgin,Frankfurt Başkonsolosu İlhan Saygılı,Özkayseri firması sahibi Hilmi Selçuk, AAİB Başkanı Alişan Hızlı ,Hüseyin  Adalı (Hotel Franken) Mehmet Şaşmaz (Sigarasız yaşam derneği –Rauchfreies Leben e.v ) Hasan Tekin ( HürTürk) Abdurahman Aydın  ( Mainz Konsolusluğu )   Frankfurt’ta bulunduğum süredeki ilgilerinizden dolayı teşekür ederim

Mutlu Demirdelen  /  Şeffaf Gazete.com

Yemakli toplantıdan kareler.image

              image

                  Yemek sonunda Ordu Belediye  Başkanı  Seyit Torun ,Şirin Ebadi'ye Plaket verdi,

 

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 GELSENE FETUŞ - İLHAN İREM
Engin Ertem Engin Ertem
 FAHİŞ KİRA TERSİNE GÖÇE ZORLUYOR
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 YABANCILARA KONUT SATIŞI NEDEN ARTIYOR ?
Av. Remzi Kazmaz Av. Remzi Kazmaz
 HASAN KARAL'A AÇIK ÇAĞRI
Süleyman Yıldız Süleyman  Yıldız
 AKLIM BOSNA'DA KALDI
Cansu Aksoy Cansu Aksoy
 SIRBİSTAN’ DA BAŞLAYAN TÜRK AŞKI

SİTE ANKET

2023 cumhurbaşkanlığı seçiminde oyunuz muhtemel adaylardan hangisine olur.
EN ÇOK OKUNANLAR