Güzel ülkemiz için yazıyoruz - ÇÖZÜM FİNLANDİYA MODELİ - Ali Tezel Şeffaf Gazete
http://seffafgazete.com/yazarlar/KONUK-KOLTUGU/36078/cozum-finlandiya-modeli--ali-tezel

 

KONUK KOLTUĞU

KONUK KOLTUĞU
ÇÖZÜM FİNLANDİYA MODELİ - Ali Tezel
16 Ağustos 2020, 13:16
 
Kısa adı EYT olan “Emeklilikte Yaşa Takılanlar” grubu konusunda Cumhurbaşkanımız olmaz dedi ama EYT’ler bastırıyor, CHP’de arkalarında duruyor…
 
ALMANYA VE FİNLANDİYA ÖRNEKLERİ
Almanya’da normalde emeklilik yaşı, işe giriş ve doğum tarihlerine göre 65 veya 67’dir. Ancak 63 yaşına gelmiş olanlar her eksik yaş için yüzde 2’lik daha düşük emekli aylığı bağlama oranıyla 67 yaşını beklemeden emekli de olabiliyorlar. Daha sonra çalışsalar bile emekli aylıkları artmıyor.
 
Finlandiya’da da benzer uygulama var ama daha güzel. Eksik aylık bağlama oranıyla daha erken yaşlarda emekli olanlar, emekli olduktan sonra çalışmaya devam ederlerse her çalıştıkları yıl aldıkları emekli aylığı % 2 artarak gerçek emekli aylıklarına yükseliyor.
 
Evet bütçeye yük olur ama bütçe dediğimiz şey milletten alınan vergiler ve diğer devlet gelirlerinden oluşur. EYT’ye çözüm de bir siyasi tercihtir yani iktidar olarak istersen verirsin haklarını istemezsen de vermezsin. Yani 800 milyara, dolayındaki bütçeden emeklilere daha çok pay verme kararı siyasi bir karardır.
 
Milletvekili-Bakan-Cumhurbaşkanı emekli aylıkları
A) Halen (2018 yılı için) Cumhurbaşkanlarının aylık net maaşları 39 bin 71 liradır.
 
B) Emekli Cumhurbaşkanlarının aylığı (Cumhurbaşkanı aylığının yüzde 40’ı) 23600 liradır.
 
C) Emekli Başbakanların aylık maaşı (Emekli Cumhurbaşkanı aylığının yüzde 75’i) 17682 liradır.
 
D) Emekli milletvekillerinin aylık maaşı (Emekli Cumhurbaşkanı aylığının yüzde 45’i) 10620 liradır.
 
Önemli not: Cumhurbaşkanı aylığını milletvekilleri TBMM’de belli eder yani bu durumda kendi emekli aylıklarını da kendileri belli etmiş olurlar.
 
Ayrıca bir yanlışı düzeltelim milletvekilleri 2 yılı doldurunca emekli olmaz onlar da tıpkı sizler gibi 25 yıl ve belli yaşlara tabidirler. Sadece tek farkları vardır geriye doğru 15 yılı borçlanma hakları vardır…
 
İki yıl vekil olmak yetmez yani…
 
2 yıl vekil olmak bu yukarıdaki kallavi emekli aylığını almak için şartlardan birisidir.
 
Ali Tezel -Tele1