Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KONUK KOLTUĞU

KONUK KOLTUĞU
İŞ BANKASINA ÇÖKMEK - Emre Kongar
8 Şubat 2019, 17:35
 
 
İş Bankası’na çökmek rejimi çökertmektir
 
Bu başlığı okuyup da “Rejim mi kaldı ki; her şey tek adama bağlı” demeyin: 
Erdoğan/AKP iktidarının bizzat kendisinin yarattığı, “Ucube Anayasaya” dayalı olan “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” dedikleri Tek Adam Rejimi’nden söz ediyorum. 
Kendi kurdukları rejim o denli yanlış ve amorf, o kadar tutarsız ve çelişkilerle dolu ve o denli tek bir kişinin iradesine, yeteneklerine ve becerisine bağlı ki, yönetilmesi olanaksız: 
Rejimi (toplumu, ekonomiyi, siyaseti) yönetemedikçe, Tek Adam’ın yetkilerini arttırıyorlar; yönetilemezliğin en önemli nedenlerinden biri de zaten bu Tek Adamlık olduğu için, rejim daha da yönetilemez hale geliyor.
 
İş Bankası Türkiye’nin en büyük özel bankasıdır. 
 
Halk arasında, çok güvenilir ve çok sağlam bir banka olduğu konusunda yerleşmiş bir imajı var. 
Banka çalışanları bankanın yönetiminde tam söz sahibi; bu yönetim biçimi dünya bankacılık literatüründe örnek olay olarak derslerde okutuluyor. 
Ülkenin bankacılık sisteminin temel direği. 
Üstelik Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulmuş ve konulan sermayenin getirisi, Atatürk’ün Türkiye’nin tarihini ve dilini geliştirmek için oluşturduğu Türk Dil ve Türk Tarih Kurumlarına bağışlanmış. 
Siyasal iktidarlara güvenmediği için Atatürk, vasiyetinin infazını kendi kurduğu Cumhuriyet Halk Partisi’ne vermiş. 
İş Bankası yönetimindeki CHP temsilcileri, Atatürk’ün vasiyeti üzerine bu vasiyetnamedeki emirleri yürütmekle (vasiyetnameyi infaz etmekle) sorumlu olan tenfiz görevlileri.
 
Atatürk’ün vasiyetine ilk ihanet 12 Eylül 1980 Askeri Darbecileri tarafından yapılmış, özerk Türk Dil ve Türk Tarih Kurumları iktidarın emrine verilmiştir. 
 
Yine Kenan Evren’in emriyle CHP hisselerine el konulması çabası ise Yargıtay’dan ve Anayasa Mahkemesi’nden dönmüştür. 
 
Bugünkü iktidarın, Atatürk’ün hisselerinin temsilini CHP’lilerden alıp onun vasiyetine aykırı olarak Damat Albayrak yönetimindeki Hazine’ye devretme çabası, sadece özel mülkiyet hakkının ve özel hukuk kurallarının ihlali anlamına gelmiyor; aynı zamanda Atatürk’ün hatırasına yapılan büyük bir saygısızlığı da içeriyor.
 
İster hayat pahalılığını ve geçim sıkıntısını gündemden düşürmek için yeniden dile getirilmiş olsun...
 
İster artık Cumhuriyet dönemi kazanımlarının satışlarının sonuna gelinmiş, satılacak kaynak kalmamış olduğu için gerçekten el konulmaya çalışılsın... 
 
İster Erdoğan’ın anonim şirketi haline getirilen Varlık Fonu’na katma amacı güdülsün... İster Ortadoğulu dostlara peşkeş çekileceği dedikoduları gerçek olsun... 
 
İş Bankası’na çökme operasyonu, kendi kurdukları ucube sistemin mülkiyet ve miras haklarını yok ederek tüm hukuk düzenini çökertecek, tüm bankacılık sisteminde ve dolayısıyla ekonomik yapıda deprem etkisi yaparak mevcut krizi arttıracak, yerli ve yabancı sermayeyi korkutarak, ülkeyi tümüyle çöle çevirecektir. 
 
Beceriksizlikten, çaresizlikten ve korkudan kendi ayağına kurşun sıkan, kendi yarattığı rejimi “yönetemeyen” bir iktidarla karşı karşıyayız.
 
Emre Kongar

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

Engin Ertem Engin Ertem
 YATIRIMDA YENİ TREND KIRSAL ARAZİLER
KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 HOCAMIZA MAŞALLAH - Emin Çölaşan
Av. Remzi Kazmaz Av. Remzi Kazmaz
 BODRUM KÜLLİYE DEĞİL HASTANE BEKLİYOR
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 GRİP AŞISI KRİZİ ACİL ÇÖZÜLMELİ
Süleyman Yıldız Süleyman  Yıldız
 AKLIM BOSNA'DA KALDI
Cansu Aksoy Cansu Aksoy
 FARKLILIKLARI İLE GÜNEY KORE

SİTE ANKET

''YILIN TARAFTARI '' HANGİ TAKIMIN TARAFTARIDIR OYUN KİME?EN ÇOK OKUNANLAR