Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KONUK KOLTUĞU

KONUK KOLTUĞU
YÜKSELEN TÜRK-İSLAM KARŞITLIĞI
13 Mart 2017, 17:10
 
 
AB ülkelerindeki merkez partileri birliğin geleceğini koruyabilmek için Türk-İslam karşıtlığı yapmaya başladı.
 
66 yıllık geçmişi bulunan  Avrupa Birliğinden  İngiltere'nin çıkışı,  Hollanda,  Fransa,  İtalya,  Yunanistan ve diğer birçok ülkede birlik karşıtı siyaset ile oylarını arttıran partilerin yükselişe geçmesini engellemek isteyen merkez partileri birliğin geleceğini koruyabilmek için Türk-İslam karşıtlığı yapmaya başladı. 2017 yılında AB'nin üç önemli ülkesi  Hollanda,  Fransa ve  Almanya'da genel seçimler yapılacak. Seçimlerde hem birlik hem de kıtayla ilişki içerisinde olan ülkeler için oldukça önem arz ediyor. Bu seçimlerin kazananı AB'nin geleceğini belirleyecek.
 
İLK SINAV HOLLANDA'DA
 
Çarşamba günü  Hollanda'da yapılacak olan genel seçimler, AB için ilk sınav niteliğinde olacak. Aşırı sağın  Hollanda'daki yüzünü  Geert Wilders oluşturuyor. İslam karşıtı söylemleriyle bilinen Wilders ülkesinin AB'den ayrılması gerektiğini savunuyor. Aşırı sağcı  Geert Wilders'in partisi  Özgürlük Partisi (PVV) ile Başbakan  Mark Rutte'nin merkez sağ oluşumu Özgürlük ve Demokrasi için Halkın Partisi (VVD) öne çıksa da arada çok büyük bir fark bulunmuyor.
 
WILDERS'İN PARTİSİNİN SEÇİMLERDEN ZAFERLE ÇIKMASI BEKLENİYOR
 
Son anketlere göre, İslam karşıtı söylemleriyle tabanına hitap eden Wilders'in partisinin seçimlerden zaferle çıkması bekleniyor. Çıkmasa bile bu söylemlerle bile oy toplaması  Hollanda için bir kara leke. AB için ise sonun başlangıcı "Nexrit" anlamını taşıyor. Aşırı sağcı  Özgürlük Partisi, seçimden ikinci parti olarak da çıksa  Hollanda Parlamentosu'ndaki 150 koltuğun 24'ünü garantilemiş olacak. Bu da Wilders'ın  Hollanda'nın gelecekteki siyasetinde oldukça söz sahibi olacağını gösteriyor.
 
image
 
Hollanda'nın ve AB'nin geleceği, belirleyecek 15 Mart seçimleri için ırkçı  Geert Wilders, camilerin kapatılacağını Kur'an-ı Kerim'in yasaklanacağını, mültecileri ülkesine almayacağını, var olanları sınır dışı edeceğini açıkça ifade ederek oy toplayabiliyor. Bunu gören merkez partileri, Wilders gibi aşırı söylemleri dile getiremiyorlarsa da Türk ve  Türkiye düşmanlığında Wilders'le yarışa girdiler. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun uçağının inişine izin verilmemesi ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı  Fatma Betül Sayan Kaya'nın maruz kaldığı muamelenin arkasında, Başbakan  Mark Rutte'nin partisinin ırkçı Wilders'in partisinde birkaç puan daha önde seçimden çıkması yatıyor.
 
HOLLANDA GENELİNDE 500 BİNE YAKIN TÜRK VATANDAŞI YAŞIYOR
 
"Ülkenizin sorunlarını  Hollanda'yı taşıyarak kamu düzenimizi bozmayın" deniliyorsa da Türk Bakanların  Hollanda'daki vatandaşlarla buluşmayı engelleyen yetkililerden ziyade  Hollanda polisi oldu. Türk bakanlarının gelişine Hollandalıların herhangi bir tepkisi olmadı. 17 milyon nüfusa sahip olan  Hollanda'da 12 milyon seçmen bulunuyor. 2010 seçimlerinde 8 milyon seçmen sandığa gitti.  Hollanda genelinde 500 bine yakın Türk vatandaşı yaşıyor ve 260 bini çifte vatandaş.  Çarşamba günü yapılacak genel seçimlerde 251 bin 689 Türk kökenli  Hollanda'da oy kullanabilecek.
 
Mehmet Koca - İHA

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 ÜÇ ZİYARET ÜÇ KURGU -Fehim Taştekin
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 EGE'DE SOYDAŞLARIMIZ ASİMİLE EDİLİYOR
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BURSA'NIN MERKEZİNDE KÜÇÜK SURİYE ( 2 )
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
  İKTİDAR SAVAŞI VE PROPAGANDA

SİTE ANKET

2018 / 19 FUTBOL SEZONUNDA HANGİ TAKIM ŞAMPİYON OLUR
EN ÇOK OKUNANLAR