Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KONUK KOLTUĞU

KONUK KOLTUĞU
MHP REFERANDUMDA KİLİT OLACAK
1 Şubat 2017, 21:44
 
MHP referandumda “kilit parti” olarak gösteriliyor.
 
Konsensus’un yaptığı son kamuoyu araştırmasını açıklayan Murat Sarı, ilginç verileri ortaya koydu. Deneklerin % 50’si kadın, % 50’sinin erkeklerden oluştuğu tespitler milliyetçi oyların önemini ortaya koyuyor.
 
MHP içinde Genel Merkez’in doğrultusunda referandumda “evet” oyu verecekler % 23 olarak belirlenmiş. % 23 oranındakiler“Sandığa gitmeyeceğim” diyor. MHP tabanında % 52 ise kesin olarak “hayır” oyu vereceğini söylemiş.
 
Murat Sarı, bu rakamları açıklarken şunu da ekliyor:
“Şimdi (evetçiler) MHP tabanı için uğraş verecekler. İkna turları yapılacak. Eğer, durumda bir değişiklik olmazsa (evet) çıkmama ihtimali görülüyor. Bu nedenle MHP’nin referandumdaki konumu çok önemlidir.”
 
MHP içindeki gelişmelere dönmeden şu konuyu da vurgulayalım:
Kamuoyu araştırmalarında şu anda “kararımı vermedim” diyenler % 18 olarak gösteriliyor. Aynı seçmenler “Referanduma kadar kararımı değiştirebilirim” diye de görüş belirtiyor. Nisan’ın ortasında yapılacak olan referanduma katılımın da büyük olabileceği tahmin ediliyor.
Bu tabloyu değerlendiren KONDA’nın patronu Hakan Bayraktar’ın görüşünü de yansıtalım:
“Bundan sonra her olumsuzluk “hayır” oylarının yükselmesine neden olacaktır. Terör, pahalılık ve diğer konulardaki sıkıntıların referandumu etkileyebileceğini düşünüyoruz. Saflar aşağı yukarı belirlenmiştir. Referanduma son bir hafta kala gerçek araştırma sonuçlarını daha net görebiliriz. Şu anda her şey flu görünüyor. “
 
image
 
Siyasi analistlerin referandum ile ilgili görüşleri de şöyle:
“Geleceğimizin kaderini tayine edecek olan referandumda eğer “evet” çıkacaksa bunun en az % 70-75 olması gerekir. Eğer böyle bir sonuç çıkmaz ise sonuç her zaman tartışılır, toplumsal rahatsızlık artar. Şu anda referandumun sonucu bıçak sırtında görünüyor. “
 
Ümit Özdağ ile kısa bir görüşmemiz oldu. Söylediklerini aktaralım:
“Biz, umutluyuz. Milliyetçi oylar üzerinde oynamak isteyenler, Milliyetçilerin nasıl bir tavır içinde olduğunu görmüyorlar, bilmiyorlar. Sahaya ineceğiz. Neden “hayır” dediğimizi anlatacağız. Paramız yok ama, inancımız var. Bizi hedefe bu inanç götürecektir. Taban bizi kucaklıyor, böyle bir şey olmazsa ortaya çıkabilir miyiz?
 
Mücadelemiz her alanda sonuna kadar sürecektir ve bizi hiçbir şey de korkutamayacaktır.“
 
Milliyetçi Harekette muhalefettekiler şimdi sahaya inmeye hazırlanıyor. Bunun için de strateji belirlenecek. Kimlerin nerelere gideceği, konuşma yapacağı belirlenecek.
MHP Genel Merkezi’nin “evet” kampanyasına karşılık muhalif cephe de bir araya gelerek, “Türk Milliyetçileri Hayır Diyor Organizasyonu Komitesi” kurdu.
 
Bu kapsamda aylar sonra ilk kez Meral Akşener, Koray Aydın, Sinan Oğan ve Ümit Özdağ bir araya geldi.
 
Komiteye daha sonra Meclis Genel Kurulu’ndaki oylamada da anayasa değişiklik teklifine “hayır” oyu veren MHP’li İsmail Ok, Nuri Okutan, Atila Kaya, Yusuf katılacak. 18 Şubat’ta Ankara’da büyük bir toplantının yapılacağı belirtiliyor.
 
Bu konuda muhalefet cephesi, ilk toplantıda alınan kararları da kamuoyuna şu şekilde duyurdu:
“30 Ocak 2017 tarihinde, Türkiye’yi tek adam rejimine götürecek olan başkanlık sistemine geçiş için yapılan anayasa düzenlemelerini istişare etmek ve yürütülecek olan ‘hayır’ kampanyasının detaylarını görüşmek üzere bir araya geldiğimizi ve aşağıdaki kararları aldığımızı Türk milletine saygıyla duyururuz. Dört genel başkan adayı, MHP’nin Meclis’te referanduma ‘hayır’ diyen 26. dönem milletvekilleri, önceki dönemlerde TBMM’de partimizi temsil etmiş milletvekillerimiz ve ülkücü hareketin aksakallarının önemli bir kesimi ile yapmış olduğumuz istişare toplantısında Türk milletinin kaderini belirleyecek süreçle ilgili önemli kararlar alınmıştır.
 
Referanduma kadarki dönemde ‘hayır’ kampanyasının verimli yürütülmesi adına çeşitli alanlarda çalışmalar yapılması ülkemizin geleceği açısından son derece kritik rol oynamaktadır. Bu çerçevede ilk olarak 18 Şubat 2017 tarihinde, Ankara’da, MHP’de geçmiş dönemlerde ve şimdi siyaset yapan değerli şahsiyetlerin de iştirak edeceği ‘Türk Milliyetçileri Hayır Diyor’ temalı, geniş katılımlı bir toplantı düzenlenmesi ve yürütülecek ‘hayır’ kampanyası için ilk adımın atılması kararlaştırılmıştır.
 
Bunun yanı sıra fikir alışverişinde bulunmak amacıyla referandumda ‘hayır’ kampanyası yapacağı düşünülen merkez sağda siyaset yapan partilerimize de ziyaretlerin yapılması planlanmaktadır.”
 
Necdet Buluz
necdetbuluz@gmail.com

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 DEVLET CİDDİYETİ İÇTE VE DIŞTA SARSILIRKEN
KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 ABLALAR VE ABİLER İKTİDARI -Sami Özuslu
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 KKTC SEÇİMLERİNDEN ALDIĞIM MESAJ
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 İSTANBUL'UN ÇALINAN, KAYIP DEĞERLERİ…
Yurdagül Beyoğlu Atun KKTC Yurdagül Beyoğlu Atun KKTC
 '' HUKUKSUZ YASALAR '' ÜLKESİ
Merve Sarı Merve  Sarı
 HAYATI NASIL OKUMALIYIZ ?
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 KIBRIS RUM KESİMİNE GİRDİM

SİTE ANKET

DÜNYA'DAKİ EN İYİ TÜRK FUTBOLCUSU KİM ?EN ÇOK OKUNANLAR