Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
KONUK KOLTUĞU

KONUK KOLTUĞU
O GÜN NEDEN SORUŞTURMA AÇILMADI
5 Eylül 2016, 12:33

 

Tarih 26 Aralık 2014 idi. Yani nerdeyse iki yıl önce...  TV'de o geceki programda konu bir şekilde Hüseyin Çapkın ve Hüseyin Avni Mutlu ikilisine gelmişti. Ben haberci kimlikli bir gazeteci olmadığım için illa bildiğim her şeyi söylemeyi ve yazmayı tercih etmem. Fakat o gün konu bu ikiliye gelince dayanamayıp hakikatleri pat diye ifade etmiştim. Cumhuriyet gazetesi hemen bir gün sonra bu konuştuklarımı haberleştirdi. Cumhuriyet gazetesi başlık olarak da söylediklerimin asparagas olduğunu ima eden -Onları da paralel ilan etti- diye bir başlık kullanmıştı. Haber şöyleydi...

***

Beyaz TV'de Erkan Tan'ın modere ettiği programda Rasim Ozan Kütahyalı,  eski Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul eski Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın 'paralel yapı elemanı' olduğunu iddia etti.

"Ankara'yı değil Pensilvanya'yı tercih ettiler"
Gezi Parkı'ndaki olayların sorumlusunun 'paralel yapının polisi' olduğunu savunan Kütahyalı, "Dönemin İstanbul Emniyet Müdürü ve Valisi de Pensilvanya'ya bağlıydı. Çok açık söylüyorum, bilerek söylüyorum. İsteyerek değil ama zorunlu olarak bu ikili Ankara'nın güdümünden çıkmıştır. Çıktığı için bu olaylar olmuştur. 31 Mayıs 2013'teTayyip Erdoğan yapayalnızdı. Biz bunu görüyorduk ve dişlerimizi ısırıyorduk. Bunu bu şekilde aynen söylemek bir acziyetin ifadesi olurdu. Onlar -Çapkın ve Mutlu- belki cemaatçi değil ama kontrol altına girmişlerdi. Vali için bir şey diyemem ama Hüseyin Çapkın cemaatçi değildi fakat kontrol altındaydı. 31 Mayıs'ta çadırların yakılması olayının cemaatçi polislerin işi olduğunu ilk benim eşim Nagehan Alçı yazdı. Bu yüzden cemaatinsaldırısına uğradı" dedi.
image

***

Bu açıklamam ve bu haberden sonra hiçbir soruşturma açılmadı. Daha doğrusu bu ikiliyi soruşturmak isteyenler devlet içindeki iyi saatte olsunlar tarafından engellendi. FETÖ 2013-16 döneminde bile kendine çok zarar verebilecek soruşturmaların bazılarını kapattırmayı başardı. FETÖ çok farklı enstrümanlarla istediğini yaptırmayı biliyordu. Fakat 15 Temmuz ihanetinden sonraki süreçte soruşturmalar ilerledi ve yorumsuz olarak aktaracağım iki haber ajanslara düştü...

***

5 Ağustos 2016:
15 Temmuz darbe girişimine ilişkin sürdürülen soruşturma kapsamında gözaltına alınaneski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun da aralarında bulunduğu 11 kişi tutuklandı.
"FETÖ/ PDY silahlı terör örgütü üyesi olmak', 'Anayasal düzeni silah zoru ile ortadan kaldırmaya teşebbüs', 'Hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçlamaları yöneltilen Mutlu, Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'ndaki 6 saat süren sorgulamasının ardından çıkarıldığı mahkemede tutuklandı.

***

3 Eylül 2016:
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen FETÖ'nün 'Mülkiye Yapılanması' soruşturması kapsamında gözaltına alınan İstanbul eski Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın FETÖ üyeliğinden tutuklanması istemiyle sevk edildiği nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği'nce tutuklandı..

Rasim Ozan Kütahyalı - SABAH

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 MUSTAFA CENGİZ GERÇEĞİ - Ferhan Tezcan
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BURSA'NIN MERKEZİNDE KÜÇÜK SURİYE ( 2 )
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 FIRAT'IN DOĞUSUNUN GERÇEKLERİ
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
  İKTİDAR SAVAŞI VE PROPAGANDA
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 YENİ NESİL SEÇMEN
Dr. Yurdagül Atun KKTC Dr. Yurdagül Atun KKTC
 BİZE DOĞUM KONTROLU KENDİLERİNE TEŞVİK

SİTE ANKET

2018 / 19 FUTBOL SEZONUNDA HANGİ TAKIM ŞAMPİYON OLUR
EN ÇOK OKUNANLAR