Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ferit Raat

Ferit Raat
RENKLİ BAKIŞLAR İLE MERHABA
2 Ekim 2022, 11:02
 
Uzun süredir düşündüğümüz bu  < Renkli bakışlar > penceresini en nihayet açıyoruz.Dünyada olup bitenlere ayrıca gözden kaçan enteresan olay ve bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.
 
Bu ilk yazım eksikler olabilir yazılarımda tabii ki artık dünyada son zamanlarda gelişen bazı alanlarda gelişen önemli olayları ve Türkiye'mizi de unutmayacağız.
 
Zira buradada güzel şeyler oluyor geçen haftaki ülkemizin en büyük sanat etkinliği Contemporary 2022 gibi.
Günümüzdeki globalizasyon dalgası ile küçülen dünyamızda özelliklere Covid salgınının evlere hapis ettiği insanlar e- mobilite , sosyal medya ve cep telefonlarının kapasitesi doğrultusunda yeni bir düzen ile tanıştılar. 
 
Bu çerçevede herşey boyut ve içerik değişimine zorlanıyor.Dolayısı ile insanların yaşam biçimi , hedef ve beklentileride bu paralelde değişiyor. 
Sonuç olarak tüm ekonomi bundan etkileniyor ve kendini bu yeni modele adapte etmeye çalışıyor. 
image
 
Ekonomi demişken Amerikan Dolarının mutlak üstünlüğünü kabul ettirdiği bir dönem yaşanıyor. Bazı büyüklerimiz hernekadar kabul etmesede galiba artık herşey Amerikan Dolarına bağlı hareket ediyor.
Bir tarafta tarihten ders ve nasibini almadan savaş denilen insanlığın en büyük ayıbından medet umarak hareket eden ülkeler bunun sonucu yaşanan acılar ve dramlar. Ayrıca bunun yol açtığı gıda ve enerji darboğazları.
 
Bu noktada lafı Kremlin'in tartışılmaz hükümdarı Putin'in Hitlervari bir gösteriyle Ukrayna' dan kopardığı bölgeleri Kırım'dan sonra Rusya'nın bir parçası olarak açıklamasına ve bu durumu korumak için çekinmeden nükleer silah kullanma açıklamasına getirmek gerekir. 
Daha Çernobil kabusu unutulmadan gene yakın bölgedeki Avrupanın en büyük Santrali  emniyet sorunları sonrası devre dışı bırakılmışken birde nükleer savaş tehlikesi demoklesin kılıcı gibi tepemize asıldı.
 
Diğer yanda da ileri seviyeyi yakalamış güya medeniyet bekçisi ülkelerdeki İtalyan deyimiyle tatlı hayat '' Dolce vita ''
Çöpe atılan milyonlarca ton gıda ve değerli madde,diğer yanda açlıkla savaşan milyonlarca insan.Sürgünler salgınlar ,felaketler ,uzaylılar ....
 
Daha ilk yazıdan filozofik alanlarda boğulmak istemiyorum ve güzel şeylerden de bahsetmek istiyorum.
Yazılarımda fazla yada hiç bilinmeyen gerekli ve gereksiz bazı bilgileride sizlerle paylaşacağım. 
 
      image
Almanya'nın Münih şehrinde 3 yıl sonra tekrar yapılan Oktoberfest Bira Festivali  ile milyonlarca ziyaretçi birazda olsa nefes alma rahatlama imkanı buldu.
 
Bira mesela Almanlar için kutsal bir konumdadır ve  1516 tarihli kendi kanununu içerir... Diğer ilginç bir bilgide Biranın bir gıda olarak kabul edilmesidir.Bir Alman için birası bir yaşam düşünülemez. Her ortam bir Bira için uygundur. Gerçi ortalama tüketim son yıllarda 100 litre yıllık tüketime kadar gerilemekle beraber alkol içerikli listenin tartışılmaz tepesindedir. 
5000 evet tam  beş bin çeşidi bulunan bira içmenin yanında Almanlar boş vakitlerinde tarihe teknoloji, tıp, spor, edebiyat,müzik kısaca sanatsal alanlarda yetiştirdiği unutulmaz ölümsüz eserler üretmiş ,Nobel  gibi dünya çapında ödüller kazanmış isimleri hediye etmenin gurunu taşıyor.Son dönemde bizim gurbetçilerin çocuklarıda Almanya adına bu listelere ekleme yapmaya başladılar.image
 
Sanat demişken geçen hafta İstanbul daki Contemporary modern sanat sergisi ile artık ciddi bir yatırım aracı haline gelen eserlerden birçoğunu canlı görmek şansını bulduk. Bildik o klasik tarihsel yada rönesans dönemi ile fransız ve ispanyol kökenli sanatçıların yarattığı akımın resimleri  müzelerde yada özel koleksiyonları yerlerini aldılar ,sadece arada bir ünlü mezat evlerindeki satışlarda duyulur oldular.Ancak modern sanat eserlerine artık  günümüzde ciddi paralarla el değiştirmeye başladılar.
 
Bugüne kadar ziyaret ettiğim 64 ,bir fiil yaşadığım 12 ve eğitim gördüğüm 9 ülkede biriktirdiğim anılarım ve toparladığım ilginç  bilgilerle tekrar görüşmek üzere...
Hoşca sağlıcakla kalın....
 
image
 
Ferit Raat / Sanat
 

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 TÜRKİYE İÇİN DEMOKRASİ İÇİN HAYDİ SANDIĞA
KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 SÖZ MİLLETİN - Prof. Dr. ATA ATUN
Av. Remzi Kazmaz Av. Remzi Kazmaz
 BİRLİKTE ÇOK ÇALIŞARAK KAZANABİLİRİZ
Engin Ertem Engin Ertem
 KONUT FİYATLARI NEDEN DURDURULAMIYOR ?
Ferit Raat Ferit Raat
 RENKLİ BAKIŞLAR İLE MERHABA
Süleyman Yıldız Süleyman  Yıldız
 AKLIM BOSNA'DA KALDI
Cansu Aksoy Cansu Aksoy
 SIRBİSTAN’ DA BAŞLAYAN TÜRK AŞKI

SİTE ANKET

TÜRKİYE'DE EN BÜYÜK SORUN NEDİR ?
EN ÇOK OKUNANLAR