Güzel ülkemiz için yazıyoruz - USTA GAZETECİ TUFAN TÜRENÇ KURTARILMADI Şeffaf Gazete
http://seffafgazete.com/haberler/mix/38360/usta-gazeteci-tufan-turenc-kurtarilmadi

 

USTA GAZETECİ TUFAN TÜRENÇ KURTARILMADI
USTA GAZETECİ TUFAN TÜRENÇ KURTARILMADI
Gazeteci, yazar Tufan Türenç bu sabah Ankara'da hayatını kaybetti. Türenç, Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde tedavi görüyordu.
23 Nisan 2022, 10:10
 
Duayen gazeteci, yazar Tufan Türenç bu sabah Ankara'da hayatını kaybetti. Türenç, Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde bir süredir tedavi görüyordu.
 
Hürriyet Gazetesi'nin Eski Yazı İşleri Müdürü Tufan Türenç, 77 yaşında hayatını kaybetti. Türenç'in bir süreden bu yana hastalıkla boğuştuğu ve Ankara'da tedavi gördüğü öğrenildi. Türenç bu sabah, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Haberi alan ailesi ve basın camiası ise büyük üzüntüye uğradı. Türenç, Abdi İpekçi döneminde girdiği Milliyet Gazetesi'nde önemli görevler üstlenmişti.
 
Tufan Türenç Kimdir?
1945 doğumlu gazeteci Tufan Türenç Bursa Yenişehir’de dünyaya gelmiştir. Aile kökeni aslen Bulgaristan Deliorman bölgesi Tırnova’ya uzanmaktadır.
 
Tufan Türenç’in babası Anadolu’da Siverek, Urfa, Kilis, Afyon ve Hilvan gibi bölgelerde doktorluk yapmış olan Niyazi Türenç, annesi ise Necdet Türenç Hanımefendidir. Çocukluk yılları Afyon’da geçen Tufan Türenç Afyon Dumlupınar İlköğretim okulunu bitirmiş ardından İstanbul Saint Benoit Fransız Lisesi’ni tamamlamıştır.
 
Lise eğitiminin ardından Nişantaşı Eczacılık okuluna kayıt olmuş ancak bir sene sonra Gazeteci olmaya karar vermiş ve okulu bırakmıştır. Fındıkzadede Gazetecilik Yüksek okulunu bitiren Türenç eski Cumhurbaşkanı Necdet Sezer ile ortaokul dönemlerinde mahalle arkadaşlığı yapmıştır.
 
1968 senesinde Milliyet Gazetesi ile adım attığı gazetecilik mesleğini Güneş ardından Hürriyet ile devam ettirmiştir.
 
Günümüzde Hürriyet Gazetesinde köşe yazarı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. 1978 senesinde kendisi gibi gazeteci olan Pınar Türenç ile evlenmiştir. Bir Gazetecinin Hayatı: 28 Yıl sonra Abdi İpekçi isimli kitabı Erhan Akyıldız ile birlikte yazmıştır.