Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
BİR ÜLKE DAHA EŞCİNSEL EVLİLİĞİ ONAYLADI
BİR ÜLKE DAHA EŞCİNSEL EVLİLİĞİ ONAYLADI
Avustralya'da Senato'nun ardından Temsilciler Meclisi de eşcinsel evliliklerinin yasallaşmasına onay verdi.
8 Aralık 2017, 12:40

 

Avustralya'da Senato'nun ardından Temsilciler Meclisi de eşcinsel evliliklerinin yasallaşmasına onay verdi.

 100'den fazla milletvekili söz alıp eşcinsel evliliklerini neden desteklediğini kendi kişisel hikâyeleri üzerinden anlattı ve hatta bir vekil diğerine evlilik teklif etti.​

Ardından Evlilik Yasası'nın eşcinsel evliliklerini kapsayacak şekilde reformdan geçirilmesini ezici çoğunlukla onaylayan milletvekillleri, rakip partilerden de olsalar birbirleriyle kucaklaşıp alkış ve tezahüratlarla çılgınca kutlamalara başladı. ​"Sevgi, eşitlik ve saygının günü"Avustralya'da milli marş gibi ulusal günlerde söylenen ve ülkedeki çeşitliliği betimleyen 'Ben, sen, biz Avustralyalıyız' şarkısı hep bir ağızdan parlamento koridorlarında yankılandı.

Başbakan Malcolm Turnbull ''Sevgi, eşitlik ve saygı için ne güzel bir gün. Avustralya sonunda başardı'' dedi.Dışarda aralarında Olimpiyat madalyaşı yüzücü Ian Thorpe ve komedyen Magda Szubanski'nin aralarında bulunduğu eşcinsel hakları savunucularının kutlamalarıyla renkli sahneler yaşandı.

Avustralya, eşcinsel evliliklerinin yasallaştığı 25. ülkeAvustralya'nın 10 yıllık tartışmaların ardından geçen ay gönüllü katılım temelinde halk oylamasına götürdüğü eşcinsel evliliklerine yüzde 80 katılımla yüzde 61.6 oranında 'evet' çıkmıştı. Komşu Yeni Zelanda'nın daha evvel onaylamasına içerleyen Avustralya'daki kampanya, siyasileri yıllarca halkın taleplerini görmezden gelip yasayı çıkarmayı yokuşa sürmekle suçluyordu. Avustralya, eşcinsel evliliklerinin yasallaştığı 25. ülke oldu.


DİĞER HABERLER

YAZARLAR

Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 REJİM DEĞİŞİRKEN
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 RUMLARI İYİ OKUMAK GEREKLİ
KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 ABLALAR VE ABİLER İKTİDARI -Sami Özuslu
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 İSTANBUL'UN ÇALINAN, KAYIP DEĞERLERİ…
Yurdagül Beyoğlu Atun KKTC Yurdagül Beyoğlu Atun KKTC
 '' HUKUKSUZ YASALAR '' ÜLKESİ
Merve Sarı Merve  Sarı
 HAYATI NASIL OKUMALIYIZ ?
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 KIBRIS RUM KESİMİNE GİRDİM

SİTE ANKET

DÜNYA'DAKİ EN İYİ TÜRK FUTBOLCUSU KİM ?EN ÇOK OKUNANLAR