Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
YUNANİSTAN ABD'DEN YARDIM İSTEDİ
YUNANİSTAN ABD'DEN YARDIM İSTEDİ
Yunanistan’dan ABD’ye ‘Doğu Akdeniz’deki sondaj geriliminin sona erdirilmesi için yardım’edin çağrısı.
6 Ekim 2019, 19:12
 
Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Atina’yı ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’dan, Doğu Akdeniz’de Türkiye ile Güney Kıbrıs arasındaki doğal gaz sondaj geriliminin sona erdirilmesi için yardım istedi.
 
Miçotakis, Pompeo’ya, Türkiye’nin bölgedeki faaliyetlerinin ‘Kıbrıs’ın egemenlik haklarını alenen ihlal ettiğini’ söyledi.
 
Miçotakis, “ABD’nin Doğu Akdeniz bölgesinde özel çıkarı var. Kıbrıs sadece gayet açık olan uluslararası hukukun uygulanmasını istiyor. ABD’nin olumlu katkısının bölgede daha verimli bir işbirliği ve yapıcı bir nihali oluşuma öncülük edeceğini umuyorum” dedi.
 
Kıbrıs Cumhuriyeti de Türkiye’nin hidrokarbon arama faaliyetleri kapsamında sondaj gemisi Yavuz’un yeniden Doğu Akdeniz’e gönderileceği açıklamasına tepki gösterip Ankara’nın bu kararla ‘gerilimi ciddi bir şekilde artırdığı’ açıklaması yapmıştı.
 
Yavuz sondaj gemisinin yeniden Doğu Akdeniz’e gönderildiğini, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez duyurmuştu.
 
Güney Kıbrıs açıklamasında “Bu yeni provokasyon, Türkiye’nin Avrupa Birliği’nin ve uluslararası toplumun tekrar tekrar yaptığı yasadışı faaliyetlerine son vermesi çağrılarına meydan okumasına bir örnektir” dedi.

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 KORONAVİRÜS'ÜN VERGİLERE ETKİSİ
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 SAĞLIKLI GÜÇLÜ TOPLUM
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BAŞBAKAN TATAR'A İTİBAR SUİKASTI

SİTE ANKET

HANGİ TAKIMI TUTUYORSUNUZEN ÇOK OKUNANLAR