Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İNOVASYON TİYATROSU OYNANIYOR
İNOVASYON TİYATROSU OYNANIYOR
Aslanoba Grup Yönetim Kurulu Başkanı Aslanoba, Türk start-up'lara yeterince yatırım yapılmadığını belirterek, "Bizim şu anda en fazla 10 tane internet zenginimiz var. Koca koca kurumlar, holdingler resmen inovasyon tiyatrosu oynuyorlar." dedi.
8 Mart 2018, 15:50
 
İnternet projelerine yatırım yapan melek yatırımcı Aslanoba Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Aslanoba, AA muhabirinin Türkiye girişimcilik ekosistemine ilişkin sorularını cevapladı.
 
Türk girişimcilik ekosisteminin arzulanan gelişim için önce "cehaletini" kabul etmesi gerektiğini belirten Aslanoba, dijital ekonomi oyununun kurallarının tamamen farklı bir yapıda olduğunu söyledi.
 
Aslanoba şunları kaydetti:
 
"Maalesef biz start-up'ları büyük şirketlerin küçüğü zannediyoruz. Aslında bunlar doğadaki farklı bir tür. Fille çita gibiler. Çita filin küçültülmüş hali değil, tamamen farklı hayvanlar bunlar. Oynanan oyuna bakıyorlar ve diyorlar ki, 'Biz bu oyunu tanıyoruz, sonuç olarak ticaret yapılıyor.' Halbuki öyle değil. Bunlar data şirketleri. Dinamikleri farklı...
 
Dijital ekonominin yeterince anlaşılmaması büyük bir sorun Türkiye'de. Start-up'lar asıl oyuncu. Bizler, yatırımcılar, kamu, üniversite, hızlandırma merkezleri... Hepimiz yardımcı oyuncuyuz. Hepsinin merkezinde start-up'lar var. En önemli konu o yetenekler, yeteneklerin kurduğu start-up'lar..."
 
"Kısa film yarışması gibi minik ödüllü girişimcilik yarışmaları yapıyorlar"
Ekonomik kaynakların hala "eski ekonomi" aktörlerinin elinde olduğunu ifade eden Aslanoba, "eski ekonomi" oyuncularının "yeni ekonomi"yi tam olarak anlayamadığını söyledi.
 
Aslanoba, şu değerlendirmeleri yaptı:
 
"Yeni ekonomiyi anlayan internet zenginlerimiz yeterince oluşmadığı için, 'yeni ekonomi'yi anlayan yabancı yatırımcılar Türkiye'ye yeterince gelmediği için döngü henüz başlamadı. Bizim şu anda en fazla 10 tane internet zenginimiz var. Eğer yüzlerce internet zenginimiz olsa yabancı yatırımcı Türkiye'de start-up'lara yatırım yapar. Koca koca kurumlar, holdingler resmen inovasyon tiyatrosu oynuyorlar. Bu kavram bana ait değil, tüm dünyada böyle görülüyor maalesef bu...
 
Kısa film yarışması gibi minik minik ödüllü girişimcilik yarışmaları yapıyorlar, hızlandırıcı programlar yapıyorlar, 5 bin lira hediye, 10 bin lira hediye, laptop hediyeleri... Start-up'ları kendi mekanlarında topluyorlar ama yatırım yapmıyorlar, ellerini taşın altına koymuyorlar. Bunun için yapmaları gereken şey çok basit. Kurumların kendi Kurumsal Girişim Fonları'nı (Venture Capital Fund) oluşturmalı ve bu fonların başına dijital zekası yüksek kişileri oturtmalı."
 
"Eski ekonomi' karar vericilerinde dijital ekonomiyi anlama noktasında bilgi eksikliği var"
Ülke ekonomisinin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için hala bir şansı olduğunu anlatan Aslanoba, şöyle konuştu:
 
"Türkiye'nin demografik avantajı var, çok ciddi bir genç nüfusumuz var. Start-up'ların çekirdeğinde de kurucu gençler vardır. O gençlerin motivasyonu çok önemli. Yaşlı Avrupa'ya göre çok fazla avantajımız var. Ancak dediğim gibi kamu olsun özel sektör olsun 'eski ekonomi' karar vericilerinde dijital ekonomiyi anlama noktasında bilgi eksikliği var. Cehalet var resmen. Bunun kabulü çözüm için son derece önemli. Çünkü kesinlikle anlamıyorlar. "

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 ÜÇ ZİYARET ÜÇ KURGU -Fehim Taştekin
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 EGE'DE SOYDAŞLARIMIZ ASİMİLE EDİLİYOR
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BURSA'NIN MERKEZİNDE KÜÇÜK SURİYE ( 2 )
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
  İKTİDAR SAVAŞI VE PROPAGANDA

SİTE ANKET

2018 / 19 FUTBOL SEZONUNDA HANGİ TAKIM ŞAMPİYON OLUR
EN ÇOK OKUNANLAR